Kalp Spazmı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kalp Spazmı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kalbimizi besleyen ve destekleyen damarlar emboli (bir pıhtının bir damarda tıkanıklığa neden olması) sonucunda damarlarımızı ani şekilde daraltır ve kalp kasının beslenememesini tetiklemektedir. Bu durumda ortaya çıkan kalp spazmı göğüs ağrısı ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kalp spazmını farklı göğüs ağrısı nedenlerinden ayırmak gereklidir çünkü tüm göğüs ağrılarının kalp spazmını belirtmediği unutulmamalıdır.

Nedenleri Nelerdir?

Kalp spazmı kalp kasına giden kan akışının azalmasıyla oluşan bir durumdur ve kalp fonksiyonlarının doğru şekilde çalışabilmesi için oksijene ihtiyaç vardır. Yüksek tansiyon, sigara alışkanlığı, stres ve yüksek kolestrol gibi etkenler kalp spazmını oluşturmaktadır. Ayrıca soğuğa maruz kalma, kullanılan bazı ilaçlar, uyuşturucu madde kullanımı ve aşırı efor sarf etme gibi eylemler de kal spazmı nedenlerindendir.

Kalp Spazmının Belirtileri Nelerdir?

Göğüste baskı veya yanma şeklinde hissedilen kalp spazmı ataklar şeklinde 5-10 dakika sürmektedir. Bazı vakalarda dinlendikçe azalabilir veya şiddetlenebilir. 20 dakikayı aşan ağrılar kalp spazmından çok kalp krizini işaret etmektedir. Nefes alamama, göğüs ağrısı, aşırı terleme ve mide bulantısı gibi belirtileri mutlaka değerlendirmeli ve mutlaka zaman kaybetmeden doktora başvurmak gereklidir.

Kalp Spazmının Tedavisi Nasıldır?

Kalp spazmı için doktora başvurulması halinde hemen elektrokardiyogram (EKG) çekilebilir ve efor testleri değerlendirilmektedir. Kalp spazmı yaşayan hastaların sigara kullanımından uzak durmak ile birlikte yaşam alışkanlıklarında değişiklikler, yürüyüş yapmak ve stresten kaçınmak gibi önlemler alması oldukça önemlidir. Doktor kontrollerini aksatmamak ve verilen ilaçları da aksatmamak hastanın sağlığı açısından oldukça değerlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git