Kaliteli Bir Uyku İçin Yatış Pozisyonunun Önemi

Kaliteli Bir Uyku İçin Yatış Pozisyonunun Önemi

Uzmanlara göre, en doğru uyku pozisyonu, sağa yatılarak uyumaktır. Her hangi bir tarafa yatılarak uyunduğumuzda, yatılan tarafta burun deliği kapanırken, diğer burun deliğinin açık olduğu ve nefes almanın açık olan burun deliğinden yapıldığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Sağ tarafa dönerek uyuma, kalp ve solunum hastalığı olanlar kadar, normal insanlar için de daha sağlıklıdır.

Nefes aldığımız burun deliği ile, sempatik-parasempatik sinir sistemleri ve beyin yarım küreleri arasında bir ilişki olduğu bilimsel araştırmalar ve çalışmalarla ispatlanmıştır.

Sağ tarafa dönerek uyuma durumunda, sağ burun deliği tıkanır, sol burun deliği açık kalır. Sol burundan nefes alıp vermeyle, sağ beyin yarım küresinin işlevi ve hareketliliği artar. Sağ beyin yarımküresinin aktivitesinin artması, kalp hızının yavaşlamasına, tansiyonun düşmesine, mide ve bağırsak faaliyetlerinin yavaşlamasına, ayrıca parasempatik sinir sisteminin işlevlerinin artmasına sebep olur.

Dolayısıyla kalbimiz daha az yorulmuş olur ve uykuya dalmamız daha kolay, daha huzurlu olur. Bunların sonucunda da en doğru uyku için, dinlenmemiz ve rahatlamamız açısından olanak sağlanmış olunur.

Sol tarafa dönerek uyunduğu zaman ne olur?

Sol burun deliğinin tıkanması demek, sağ burun deliğinden nefes almak demektir. Sağ burundan alınan nefes, sempatik sinir sisteminin aktivitesinde bir artışa ve zorlanmaya yol açar; böyle bir durumda kişi heyecanlanmış gibi bir vücut anatomisine bürünür. Bu da kalp atış hızının yükselmesine sebep olurken, kalbin daha fazla yorulmasına da neden olur. Bundan dolayı, kişinin uykuya dalması zorlaşır. Çünkü; kalp atış hızının, heyecanın, dikkatin ve tansiyonun artması uykuyu engellemektedir.

Sol tarafa dönerek uyuma, vücudu ve kalbi yorarak, yıpranmasına neden olur. Kalbin üzerinde bir baskı oluşturarak, uyku esnasında da rahatsızlık hissi yaratır. Terleme ile uykunun bölünmesi yaşanacağı gibi, huzursuzluk hissi de fazla görülür.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git