Kahveyi Bol Köpüklü Bakır Cezvede Yapmanın Püf Noktaları

Kahveyi Bol Köpüklü Bakır Cezvede Yapmanın Püf Noktaları

Türk Kültürü için vazgeçilmez olan Türk Kahvesi, hem misafirler için özel bir ikram, hem de kız isteme için çok önemli günlerde vazgeçilmez bir başroldür. Bundan dolayı da kahvenin bol köpüklü olması, kırk yıl hatırı da beraberinde getirir. Bol köpüklü, mis kokulu ve lezzetiyle baş döndüren kahve yapmanın da bazı püf noktaları var. Bu püf noktaların başında Türk Kahvesini mutlaka bakır cezve ile yapmak geliyor.

Bakır cezve yapısı ve üretim şekli sayesinde hem yöresel olarak Türk Kahvesinin lezzetini arttırıyor, hem de bol köpüklü olmasını sağlıyor. Bakır kahve seti sayesinde özellikle oldukça yöresel, şık ve lezzetli kahve sunumları yapabilir, gerçek bakırdan üretilmiş cezvelerde mis gibi kahvelerinizi hazırlayabilirsiniz.

Sitemiz olan www.e-cerez.com üzerinden dilerseniz beyaz bakır kahve seti dilerseniz, 6’lı bakır kahve seti siparişi verebilirsiniz. Bakır cezve fiyatlarıda oldukça uygun olup 100 TL ve üzeri siparişlerinizde 21 TL değerindeki üç ara öğün de hediyedir. Üreticiden tüketiciye doğrudan satış politikası benimsemiş olan E-Cerez, bu sayede en uygun fiyatlarla en kaliteli ürünleri toptan satın alma avantajlarıyla ve müşteri memnuniyetini ön planda tutarak kapınıza kadar kısa sürede ulaştırıyor. Bunun dışında 100 TL üzeri alışverişlerde kargo ücreti alınmaması ve çeşitli kampanya ve hediyelerle de kullanıcılarını memnun etmeyi kendine bir görev biliyor.

Bakır Kahve Seti ile Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Hazırlanır?

Bol köpüklü, mis gibi Türk Kahvesi hazırlamak için kahvenin taze olması öncelikli koşul. Bayatlamaya başlamış olan kahveler, ağızda ekşi bir tat bıraktığı için her zaman taze Türk Kahvesi ile kahvelerin hazırlanması gerekiyor. Gereken diğer malzemeler ise elbette bakır, kaliteli bir cezve ya da bakır kahve seti.  Cezvenin bakır olması, kahvenin tadının bozulmamasına ve kendi aromasını kaybetmemesini sağlar. Çelik cezvelerde de kahve yapılsa da bakırda yapıldığı tadı asla vermez.

Türk Kahvesi yaparken bir diğer önemli unsur ise kullanılan suyun mutlaka temiz ve içme suyu olması. Suyun oda sıcaklığında olması en idealdir. Öncelikli olarak bakır cezveye kaç kişilik kahve yapılacaksa, ona göre kahve eklenir. İki kişi için Türk Kahvesi hazırlanacaksa, iki tatlı kaşığı ya da dört çay kaşığı Türk Kahvesi eklenir. Ardından oda sıcaklığında olan, içme suyu bakır cezveye eklenir. Daha sonra şeker koyulacaksa, arzu edilen miktarda şeker eklenir. Örnek olarak az şekerli Türk Kahvesi için iki kişilik hazırlanan kahveye bir çay kaşığı; orta olacaksa iki çay kaşığı, şekerli ise 4 çay kaşığı şeker eklenir. Tüm bunları hafifçe karıştırdıktan sonra kısır ateşte köpürene kadar pişirmeniz yeterli. Daha sonra mis kokulu, bol köpüklü kahveler ve eşliğinde kahvelerinizi afiyetle içebilir, hoş sohbetler edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git