Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kahve kökboyasıgiller familyasında yer alır. Bu bitki kışın yapraklarını dökmez, meyveleri 1-2 tohumlu ve kırmızı renktedir. İlk defa Etiyopya’nın yüksek kesimlerinde rastlanan kahvenin faydaları saymakla bitmez.

Yapılan araştırmalar, kahvenin birçok hastalığa karşı koruduğunu göstermiştir. Bu hastalıkların başında parkinson, kanser, diyabet, alzheimer ve kalp hastalıkları yer almaktadır.

Kahve Kilo Vermeye Yardımcıdır
Kahvenin içeriğinde bulunan kafein, vücudun yağ yakmasını sağlayan bir maddedir. Konu ile ilgili yapılan araştırmalar, kahvenin metabolizmayı hızlandırdığını ve zayıflamaya yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Kahve Zihni Kuvvetlendirir
Kahvenin faydaları arasında, zihni kuvvetlendirme etkisi de yer almaktadır. Konsantrasyonu arttıran kafein, zihnin uyanık kalmasına yardımcı olur. Sabahları uyandıktan sonra tüketilen 1 fincan kahve, güne daha zinde bir başlangıç yapılmasını sağlar. Ayrıca kan basıncını yükseltir ve stresi önler.

Kahve Adrenalin Düzeyini Arttırır
Kahvenin içeriğinde bulunan kafein maddesi; kandaki adrenalin seviyesini yükseltir, fiziksel efor için bünyeyi hazırlar. Bu özelliği sebebiyle, özellikle sporcular antrenmanlardan önce kahve tüketmeye özen göstermektedirler.

Kahve Karaciğeri Korur
Karaciğer, vücuttaki birçok fonksiyonu aynı anda yürüten önemli bir organdır. Konu ile ilgili yapılan araştırmalar, günde 3-4 fincan kahvenin karaciğer hastalıklarına, özellikle de siroz hastalığına karşı koruyucu etkisi olduğunu göstermiştir.

Kahve Depresyonun Önüne Geçer
Depresyon gibi ruhsal bozukluklar, kişilerin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürmektedir. ABD’de yapılan araştırmalar, günde 4 bardak kahve tüketmenin depresyon riskini %50 oranında düşürdüğünü göstermiştir.

Kahve Kansere Yakalanma Riskini Azaltır
Kahvenin faydaları arasında belki de en önemlisi, kansere karşı koruyucu etkisidir. Bilimsel araştırmalar, kahvenin karaciğer kanserine yakalanma riskini %40, kolorektal kansere yakalanma riskini ise oranında azalttığını ortaya koymuştur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git