Kadınlarda Saç Dökülmesi ve Nedenleri

Kadınlarda Saç Dökülmesi ve Nedenleri

Kadınlar, saçları ile kişiliklerini bütünleştirdiklerinden dolayı kadınlarda saç dökülmesinin ciddi psikolojik sonuçları olabilir. İnsanlar, çevrelerine dikkatle baktıkları zaman erkeklerden daha çok kadınların saç dökülmesinden şikayetçi olduklarının farkına varır.

Kadınlarda görülen saç dökülmesinin kaynağında hormonel etkiler olabileceği gibi mevsimlerin geçiş zamanları da kadınlarda saç dökülmesinin nedeni olabilir. Saç dökülmesi olayıyla karşılaşmak istemeyen bayanlar, beslenmelerine özellikle dikkat etmelidir.

Bayanlarda görülen saç dökülmesinin ana nedenlerinin başında D vitamini eksikliği gelmektedir. Bu nedenle kadınlar güneş ışınları ile saçlarını sık sık buluşturmalıdır.

Ayrıca kadınlar, yedikleri yiyeceklerde bol protein olmasına dikkat etmelidir. Uzmanlar, proteinin eksik alınmasının saç dökülmesinde en önemli etkenlerden biri olduğunu önemle vurgulamaktadır. Bayanlar, kilo almaktan korkmamalı ve düzenli olarak protein açısından çok zengin olan et tüketmelidir.

Kadınlarda saç dökülmesi olayına daha çok otuz yaşından sonra rastlanmaktadır. Bunun ana nedeni ise vücutlarında görülen hormon bozukluklarıdır.

Kadınlarda görülen saç dökülmesinin diğer nedenleri arasında hamilelik, tiroit bezlerinde yaşanan sağlık sorunları, doğum kontrol hapları, menopoz ve günlük yaşamdaki yoğun stres gösterilebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git