Kadınlar Neden Çok Üşür?

Kadınlar Neden Çok Üşür?

Kadınlar ve erkekler fiziksel olarak pek çok açıdan farklılık göstermektedir.  Kadınların erkeklere oranla daha fazla üşüyor olması da bu fiziksel farklılıklarından kaynaklanan sonuçlardan birisidir. Peki kadınlar neden çok üşür? Bunun cevabını bu yazımızda maddeler halinde paylaşacağız.

Kas Oranı

Kaslar vücudun yakıt sistemleridir. Kas oranı ne kadar fazla olursa vücudun ısısı o kadar kontrol altında tutulmaktadır. Kas oranı erkeklerde % 40 iken, kadınlarda neredeyse yarısı kadar olmakla birlikte %23’dür. Bu durum, kadınların soğuğa karşı daha hassas olması gerçeğini doğurmaktadır.

Kansızlık

Kadınlarda demir ihtiyacı oranı erkeklerin 2 katı kadardır. Özellikle adet dönemine giren kadınlarda kan kaybından dolayı bu sıkıntı artmakla birlikte; düşük demir içerikli beslenme tarzı da kansızlık durumunu daha da ileriye taşımakta ve kadınlarda üşümeyi arttırmaktadır.

Metabolizma

Kadınlarda metabolizma erkeklere oranla daha düşüktür. Bu da yine üşüme sebebi olarak sayılabilir. Özellikle diyet düşkünü kadınlarda düşük kalorili ve besin değeri azaltılmış gıdalarla beslenme durumlarında bu dezavantaj daha da körüklenmektedir.

Depresyon

Araştırmalar; kadınların duygusal yapısından ve aşırı sorumluluk alanından dolayı erkeklerden daha fazla depresyona girdiğini ortaya koymaktadır. Depresyon her türlü vücut fonksiyonunu olumsuz etkileyen ve direnci düşüren bir ruhsal problem olduğundan dolayı bu problem kendisini vücutta ağrılarla, bulantı ve üşümelerde göstermektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git