Kadın Hastalıklarının Riskleri

Kadın Hastalıklarının Riskleri

Kadınlar metabolik olarak hem çok hassas, hem de çok güçlü bir yapıya sahiptir. Bir çok kadının ağrı eşiği, erkeklere oranla çok daha yüksektir. Vücutları kas ve kemik yapısı olarak erkek bedeni kadar güçlü olmasa da bedensel işlevleri erkeklerden çok daha hızlı ve sistemli olarak hareket etmektedir.

Fakat kadınların hastalıkları, erkeklere oranla çok daha sık görülen ve tedavi edilmediği taktirde kötü sonuçlarla karşılaşma riski olan hastalıklardır. Kadın hastalıkları genellikle iç üreme ve dış üreme organları ile ilgili hastalıklardır. Yumurtalıklar, rahim, vajina, meme gibi organların üreme güdülü işlevselliği sürekli kontrol ve dikkat gerektirmektedir.

Kadın hastalıkları toplumlar için çok önemli bir konudur. Bu yüzden ülkemizde kadın hastalıkları ile ilgili devletin hizmete açmış olduğu kadın sağlığı klinikleri mevcuttur. Kadın vücudu takip ve özen ister. Genç kızlığa geçiş döneminde başlayan ve normal seyir halinde oldukça geç yaşlara kadar devam eden adet kanamaları, gelişen ve daha sonra bebek emzirmek üzere süt üreten meme kontrolleri, yumurtalıkların ve rahim içinin düzenli olarak gebelik ve ya doğum öncesi ve sonrası için kontrol ve gerekli ise tedavileri kadınların sağlıklı kalması için çok önemli hususlardır.

Adet düzensizlikleri, ağrılı kanamalar, akıntılar kadınlar için bir sinyal niteliğindedir. Daha kötü sonuçlar ile karşılaşmamak için erken müdahale önemlidir. Bu yüzden böle durumlarda doktorumuza danışmada büyük bir fayda vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git