İnsanlar Neden Hapşırır?

İnsanlar Neden Hapşırır?

Ani, irade dışı ve sesli bir biçimde ağız ve burundan nefes verme durumu hapşırma olarak tanımlanmaktadır. Burun nefes almada önemli bir göreve sahiptir. Hava burnun dar kanallarından türbülans oluşturarak geçer. Bu esnada hem ısı ayarlanır hem de burun içindeki toz burada filtre edilir. Hapşırma da burnun kanallarındaki sinirlerin uyarılmasıyla beraber oluşan psikolojik bir tepkidir.

Sinirler Neden Uyarılır?

Sinirlerin uyarılmasında çok çeşitli nedenler vardır. Alerjik etkilenme, toz, duman, parfümler, aniden ışık gelmesi gibi nedenler hapşırmada etkendir.

Hapşırmanın Oluşumu

Hapşırma oluşmadan önce sinir uçlarının ikazıyla beraber burundan bir salgı gelir, biz farkında olmasak da. Salgının ardından beyini ikaz anlamında başımız ve boynumuzdaki kaslar uyarılır ve nefes boşalır. Ses tellerinin olduğu bölüm kapandığı için, buradaki havanın basıncı yükselir. Ardından aniden teller açılır ve hava yüksek sesle dışarı çıkar. Havayla beraber hapşırığa neden olan toz gibi etkenlerde dışarı verilir. Ayrıca mikrop kapma durumu varsa mikroplarda dışarı çıkar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git