İlk Kez Dövme Yaptıracakların Bilmesi Gerekenler ve Tavsiyeler

İlk Kez Dövme Yaptıracakların Bilmesi Gerekenler ve Tavsiyeler

Dövme son yıllarda hızla artan ve görüntüsüyle etkileyici bir hal yaratan simgelerdendir. Kişinin isteğine göre sadece simgesel ya da anlam içeren dövmeler uygulanmaktadır. Ancak ilk kez dövme yaptıracak olup kararsız kalanların bilmesi gerekenler ve dövme işlemine dair birçok tavsiye bulunuyor. Bilinmesi gereken bu detayları ve cilt sağlığınızı hiçe saymadan dövme yaptırmanızı sağlayacak tavsiyeleri beraber inceleyelim;

 

 

Dövme Yaptırma Yaşı Kaç Olmalıdır?

Bu sorunun cevabı düşünüldüğünde, dövmeyle ilgili bilinçsiz olan kişiler her yaşta dövme yapılabileceğini düşünebilir. Eğer yaptırmak istenirse, her yaşta dövme yaptırmak mümkündür. Ancak ne kadar sağlıklı olduğu konusu tartışmaya açıktır. Doğru dövme yaptırma yaşı 18 olarak belirlenmiştir. Bu yaş düzenlemesi, yasalarla da sabittir. Ancak ne yazık ki, 18 yaş altında olup dövme yaptıran kişi sayısıda çok fazla. Bilinmesi gereken şey, 16 yaş ve altında dövme işleminin sakıncalı olduğudur. O dönemde gelişimini tam tamamlamayan bireyler, ilerleyen süreçte gelişimini tamamlar ve gelişim tamamlanırken derininde gelişmesiyle birlikte, dövmenin formunda bozulmalar meydana gelir. Bu nedenle kanunen yasal olan dövme yaş sınırı, cilt sağlığı ve doğru görünüm açısından da idealdir.

Dövme Yaptırılacak Mekan Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Dövme işlemi yapılırken, mekanın mutlaka hijyenik olması gerekir. Profesyonel dövme stüdyolarının dışında ev, kuaför, güzellik salonu gibi mekanlarda da dövmeler yapılmaktadır. Bu durum hem cilt sağlığını, hem genel sağlığı riske atabilir. Bunun yanı sıra dövme işleminden profesyonel bir sonuç çıkmama olasılığı daha yüksektir. Bu da kişinin cildinde, kötü bir dövme oluşmasına neden olur. Böylece kişide hem cilt sorunları hem de kötü bir dövme görüntüsünden dolayı, psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir.

Dövme İşlemi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dövme bakımını uygulamak için, mutlaka dövmeyi yaptırdığınız kişinin tavsiyelerine uymalısınız. Dövme uzmanı size doğru süreci anlatacak ve solüsyon, krem gibi önerilerde bulunacaktır. Bu işlemleri yaparken, dövmenizi su ve direk güneş ışınlarından korumanız önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git