İlişkilerde Güven Sorunu Nasıl Aşılır?

İlişkilerde Güven Sorunu Nasıl Aşılır?

İlişkilerde güven sorunu en sık yaşanan sorunlardan biridir. Güven sorunu yaşanan ilişkiler farklı sorunları doğurur ve nihayetinde ilişkiler sona erme noktasına gelir. Uzun yıllar süren mutlu ve sağlıklı ilişkilerin tek sırrı güvendir.

İlişkide tarafların birbirine olan sadakati karşılıklı güvene dayanan mutlu bir ilişki için elbette önemlidir. Tarafların birbirine duyduğu güven öncelikle bireyin kendine duyduğu güvenle doğru orantılıdır. Doğru ve sağlıklı bir iletişim kurmak güven ilişkisinin gelişimi açısından çok önemlidir. Partnerler birbirlerinin bazı sorumsuzluklarından da olumsuz etkilenebilir. Bu gibi durumlarda olumsuz olan konu gündeme getirilmeli ve konunun altında yatan sorun anlatılmalıdır. Aksi takdirde basit konular nedeniyle dahi şüphe hissedilirken süreç güven sorununa dönüşebilir.

Yalan söylemek başlı başına her ilişkide güvensizliğe neden olacaktır. Kendisine yalan söylendiğini öğrenen kişinin güven duygusundaki azalma ve zedelenme gerçekten de çok zor tamir edilir. Dolayısıyla taraflar birbirine her konuda gayet açık ve net olmalıdır.

Empati kurmak, beleri ilişkilerin anahtarı gibidir. Kişi kendini karşısındakinin yerine koymalı, kendisine yapıldığında üzüleceği davranışlardan kesinlikle kaçınmalıdır.

Son olarak ise karşısındakini kaybetme korkusu yaşayan taraflar, bu doğal duyguyu asla güvensizlik sorunu ile karıştırmamalıdır. Unutulmamalıdır ki ilişkilerdeki güvensizlik iki tarafı da üzen ve yıpratan sıkıntılı bir durumdur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git