İdeal Yağ Oranına Intermittent Fasting ile Ulaş

İdeal Yağ Oranına Intermittent Fasting ile Ulaş

Günümüzde sıkça duyduğun ‘intermittent fasting’ kavramını en bilinen haliyle tanımlamak gerekirse kısaca ona aralıklı oruç diyebiliriz. Intermittent fasting diyeti ise bilinçli ve stratejik olarak aç kalma olarak bilinir. Vücut sağlığını ve kompozisyonunu geliştirmek için yapılan diyet, yağ oranını dengelemene yardımcı olur. Intermittent fasting nedir, sorusunun cevabını kısaca verdikten sonra detayları da aktaralım.

Intermittent Fasting Diyetlerinin Tercih Edilme Sebepleri Nelerdir?

 Farklı uygulama yöntemleri bulunan intermittent fastingde temel amaç, vücudu belli bir süre aç bırakarak dinlendirmektir. Bu aç bırakma evresinin ardından sağlıklı ve dengeli öğünler tüketerek dengeye ulaşılır. Doğru şekilde yapıldığı takdirde iştah kontrolünün sağlanmasında büyük etkileri olur. Yapılan araştırmalar kandaki glikoz ve kolesterol seviyelerinin bu diyet aracılığıyla azaltıldığını ve dengelendiğini kanıtlamıştır. Hal böyle olunca intermittent fasting, sadece kilo vermeye yardımcı bir diyet olarak değil sağlıklı bir yaşam için yapılması önerilen bir beslenme rutini haline gelmektedir.

Intermittent fasting diyetinin bir diğer tercih edilme sebebi ise katı kurallardan ve sıkıcı rutinlerden uzak olmasıdır. Minimum çabayla verimli sonuçlar alınmasını sağlayan bu diyet kolayca uygulanır. Diyetin tüm yöntemleri besin kısıtlamasından uzaktır. Elbette ki makarna, patates, ekmek, pirinç gibi karbonhidratların yerine yumurta, yeşil sebzeler gibi proteinlerin tercih edilmesi önerilir.

Farklı diyetler deneyen, yine de istediği sonucu alamayan kişilerin yoğun ilgi gösterdiği intermitteng fasting diyetini hayatının bir parçası haline getirebilirsin. Intermittent fasting yapanlar, ilk uygulamadan sonra devam ettirerek faydalarını her geçen gün gözlemleyebiliyor.

Intermittent Fasting Metotları

 Intermittent fasting nasıl yapılır, sorusunun cevabı belli başlı yöntemlerle çeşitlenir. Bu yöntemlerin başında 16/8 metodu geliyor.

Intermittent Fasting 16/8 Metodu

 Bu yöntem, beslenmenin günün 8 saatine sıkıştırıldığı bir programdır. Kadınlar günün 14 saatini sıvı tüketimi dışında aç geçirir. Fakat bu sıvı tüketiminde sadece su ve şeker ile asit içermeyen içecekler yer alabilir. Erkeklerde ise bu saat 16 saate çıkar. Kalan 8 saatte ise dengeli ve sağlıklı beslenmek önemlidir. Bağışıklığın düşmemesi için bu süreçte tüketilen gıdalara dikkat edilmesi gerekir. Protein ve sebze ağırlıklı öğün seçimi önerilir. Bu yöntemi en kolay şu şekilde uygulayabilirsin: Akşam yemeğinden sonra hiçbir şey yemeden bir sonraki gün de kahvaltıyı da atlayabilirsin.

Intermittent Fasting 5/2 Metodu

 Bu metodu sürekli uygulaman gerekmez. Hafta bazında düşünülmesi gerekilen bu yöntemde 2 gün kalori alımını kısıtlı tutmalısın. Kalan 5 günde ise gereken miktarda besin almalısın. Sosyal yaşamın içerisine bu yöntemi kolayca entegre edebilirsin. Gıda odaklı bir beslenme programıdır esasında. Örneğin; 2 gün boyunca 500-600 civarında kalori alabilir geriye kalan 5 günde ise daha normal düzeyde besin tüketebilirsin. Önemli olan o iki gündeki kalori alımının minimum düzeyde olmasıdır.

Intermittent Fasting Örnek Menü

 Bir beslenme uzmanı eşliğinde kendi rutinine göre program hazırlaman en doğrusudur. Fakat aralıklı oruç için bir örnek menü verecek olursak; sabah kalktığında saat 12’ye kadar sadece kahve bitki çayı veya su tüketebilirsin. Ardından saat 12’de yumurtalı omlet, peynir, yeşillik, zeytin, kayısı, domates gibi protein ağırlıklı besinlerle öğününü tamamlayabilirsin. Öğleden sonra saat 4’te ise 1 kase yoğurt ve çiğ fındık yiyebilirsin. Son olarak akşam saat 8’de hafif bir salata, ayran ve ceviz ile güne nokta koyabilirsin.

Ne zaman yediğinle ilgilenen bir diyet olan intermittent fasting, doğru programla ve ek gıdalarla daha sağlıklı bir yaşamın sırrını verir. Aslında temel olarak gün içerisindeki tüm öğünlerini 8 saatte tamamlaman ve ardından sadece sıvı tüketimi ile güne devam etmen yeterlidir. Senin için uzman diyetisyenlerle hazırlanmış Juico Intermittent’i tercih ederek öğünler ve öğün saatleri ile ilgili detaylı bilgi alabilirsin. Aralıklı oruç saatlerine uygun, haftalık düzenlenmiş diyet paketlerine ek şeker ilavesiz detoks etkisinde Juico intermittent tam sana göre!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git