Hızlı Yemek Yemenin Zararları

Hızlı Yemek Yemenin Zararları

Çağımız zamanın en değerli unsur olduğunu her an hissettiriyor. Evet, zaman değerli ama ya bedenimiz, hayatımız ve sağlığımız. Bunlarda değerli değil mi? Vakit nakittir mantığı ile bedenimize ve sağlığımıza ne kadar zarar verdiğimizin bilincinde miyiz acaba?

Japon bilim adamları hızlı yemek yemenin şişmanlığa davetiye çıkardığını söylüyor. Çünkü beyin mideye tokluk hissi sinyalini göndere kadar bir çok kişi zaten midesini tıka basa doldurmuş oluyor. Ayrıca sindirim sistemi yavaş yavaş çalışabilmek için azar azar ve iyi çiğnenmiş besinlere ihtiyaç duyar. Oysa günümüzde bir çok insan besinleri nerede ise çiğnemeden yutuyor. Mide duvarları alınan besinlere göre esneme özelliğine sahiptir. Alınan besinlerin miktarı arttıkça mide genişler ve diğer organlara baskı yapar. Sindirilmesi güç besinler ile formunu yitiren mide sinyaller vermeye başlar. Ama insan bedeni bir çok şeyi tolere edebilmektedir. Ve yavaş ama sancılı bir şişmanlama dönemi başlayacaktır.

Hızlı yemek yeme, bir çok açıdan farklı riskleri ve hastalıkları doğurmaktadır. Uzmanlar yemekleri ağır ağır tüketmeyi, uzun çiğnemeler ile mideyi dinlendirmeyi öneriyor. Ayrıca çok sıcak ve çok soğuk gıdaların mide mukozasına zararlı olduğunu belirtiyorlar. Yağlı yiyecekler, gazlı içecekler de mide için sorun yaratmaktadır. Bunların üzerine bir de hızlı ve çiğnemeden yenilen yemekler eklenince mide rahatsızlıkları, aşırı kilo alma ve vücutta yağlanma ile birlikte bir dizi hastalık baş göstermektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git