Hazmı kolaylaştıran besinler

Hazmı kolaylaştıran besinler

Bayramlar, doğum günleri, ve benzeri yemekli organizasyonlar genellikle aşırı beslenme ile sona erer. Bunun yanında akşam vakti tatlı ve çerez tüketimi de sabahları mide rahatsızlıklarına sebep olur.

Sindirim ve mide sorunları ile karşılaşmamak için yediklerimize dikkat etmemiz, ölçülü bir şekilde beslenmemiz gerekmektedir. Tabi bu her zaman mümkün olmuyor ve çoğu zaman ısrarlar doğrultusunda yediklerimizi fazla kaçırabiliyoruz.

Beslenme sınırlarını aştıysanız ve sabah kalktığınızda kendinizi kötü hissediyorsanız, aşağıdaki tavsiye ettiğimiz besinleri tüketerek sindirimi hızlandırabilir ve rahatlayabilirsiniz.

Su

Güne ılık su içerek ile başlayın ve gün boyunca bol su tüketmeye özen gösterin. Su, bağırsağın normal fonksiyonunu düzenler ve vücuttan toksinleri çıkarır.

Ekşi süt ürünleri

Tüm ekşi süt ürünleri, özellikle de kefir sindirim sistemini olumlu etkiler. Eğer aşırı alkollü içecek tüketiyorsanız kefir ve ekşi yoğurt vücudu zararlı maddelerden arındırma konusunda da çok faydalıdır.

Ekşi süt ürünleri bağırsağın faaliyetini ve mikroflorasını düzenler ve onarır, vücudun fizyolojik fonksiyonlarını dengeler. Bu ürünler ayrıca aşırı kilo ile mücadelede de kullanılır, çünkü tatlı ve baharatlı yiyeceklere karşı iştah azaltır.

Yulaf

Yulaf sabah kahvaltısı için ideal bir seçimdir. Sabahları yulaf tüketerek mide ve bağırsak duvarlarında oluşan sorunların önüne geçebilirsiniz.

Yulaf gücünüzü restore ederek mideniz için hiçbir ağırlık yaratmayacaktır. Ayrıca metabolizmanın normal faaliyetini düzende tutmaya yardımcı olur ve vücuttaki zararlı kolestirini azaltır. Diyet yapan kişilere daha hızlı kilo verebilmeleri için yulaf tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Brokoli

Sindirimin en iyi yardımcılarından biridir. Fazla yemek yediğiniz günlerde, yemekten sonra sonra garnitür şeklinde tüketilebilir.
Brokkoli bağırsak ve kanı temizler, karaciğer, mide ülseri, meteorizm ve disbakterioz gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı olur.

Elma

Elmanın sindirim sistemine büyük olumlu etkisi vardır. Elmalar A, C, B1, B2, B6, P, E vitaminlerince zengindir. Elmayı kabuklu yemeye çalışın, çünkü almanın kabuğunda büyük miktarda pektin bulunmaktadır. Bu maddenin, bağırsağın temizlenmesinde büyük rolü vardır.

Elmalar kandaki kolestirini azaltarak damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur.

Yatmadan 3 saat önce hiçbir şey yememeye dikkat edin. Öğle yemeğinden 1 saat geçtikten sonra ise yeşil çay için. Yeşil çay metabolizmayı düzenleyerek sindirimi hızlandırır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git