Hamilelikte saç boyatmak zararlı mı ?

Hamilelikte saç boyatmak zararlı mı ?

Kadınlar günlük yaşantılarında her an çekici ve güzel olabilmek adına kozmetik ürün ve uygulamaları kullanmaktan vazgeçemiyorlar. Bunların en başında da, “güzellik saçlardan başlar” savını takip ederek, saç boyatmak geliyor. Ancak kadınlara tarif edilemeyecek bir mutluluk ve özgüven veren saç boyatmanın, bazı durumlarda ciddi riskleri olduğu, uzmanlar tarafından önemle vurgulanıyor.

Çoğu kadın, gençlik yıllarından itibaren saç rengini belirli aralıklarla değiştirmeye başlıyor. Bu durum alerjik reaksiyonlara sebep olarak, yüz bölgesinde, gözlerde, kulak arkalarında kızarıklık ve kabuklanmalarla kendisini gösteriyor. Bu konuda saç boyalarının içeriğinde yer alan bileşenlere karşı alerjinizin olup olmadığını test etmeniz faydalı olacaktır.

Hamile hanımlar da düzenli günlük bakımlarının yanında bazen saçlarında değişiklik yapmak istiyorlar. Ve pek çok hamile kadın, saç boyalarının bebeğin gelişimi ve hamileliğine herhangi bir zararı olup olmadığını merak ediyor.

Uzun yıllar yapılan araştırmalar sonucunda, kaliteli ürünlerle yapılan saç boyama işlemlerinin hamileliğe belirgin bir etkisi saptanmamıştır. Ancak bazı uzmanlar bu konuda farklı görüşlere sahip. Savunulan genel görüşün aksine, bazı kadın doğum uzmanları, anne adaylarını hamilelik sürecinde, özellikle de ilk aylarda açlarını boyatmamaları konusunda uyarıyorlar.

Hamile fareler üzerinde yapılan çeşitli deneyler gebeliğin ilk aylarında saç boyanmasının, bebeklerde doğuştan katarakt hastalığına sebep olabileceği saptanmıştır. Bu yüzden, en azından hamileliğin ilk aylarında saçlarınıza kimyasal bir işlem yaptırmayarak, bebeğinizin sağlığı için olası risklerin önüne geçmiş olursunuz.

Ayrıca, saç boyalarının içerdiği kimyasalların yüksek düzeyde toksik içerdiğini de hamile hanımlara hatırlatalım. Yine de bir takım önlemler alıp, saç renginizde değişiklik yapmakta kararlıysanız, mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Kadın doğum uzmanları, boyama süresinin kısa tutulması, doğal (bitkisel) renklendiricilerin kullanılması ve boyama işleminden sonra saçların çok iyi durulanması kaydıyla, hamileliğin 10. Haftasından sonra saç bakımına müsaade ettiklerini belirtiyorlar.

Tüm bu görüş ve tavsiyeler doğrultusunda, hamileliğin ilk aylarında kimyasal boyalarla saçları boyamamak ve diğer kimyasal kozmetik bakımları ertelemenin, bebeğinizin sağlıklı gelişmesi için önemli olduğunu belirtmek isteriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git