Hamilelikte Görülen Cilt Kaşıntıları ve Sebepleri

Hamilelikte Görülen Cilt Kaşıntıları ve Sebepleri

Hamilelik döneminde, vücut hiç olmadığı kadar hassas bir yapıda olur. Metabolizmanın işlevi ve hormonsal düzen pamuk ipliğine bağlıdır. Hatta bu dönemde insan bedenine faydası kanıtlanmış birçok besinlerin ve bitkisel yağların kullanılması bile aksi bir etki gösterir.

Bu dönemde ‘’buluttan nem kapan’’ cilt de en fazla negatif etkiyi gösteren unsurlar arasındadır. Hamilelikte görülen cilt kaşıntıları da bunun sonucudur. Cilt kaşıntılarının çevresel etkenler ve vücuttaki birçok değişiklik ya da rahatsızlıkla ilgilidir. Cildin gergin oluşu ve hormonsal değişiklik cilt kaşıntıları için kısmen suçlanabilir.

Hamilelikte görülen cilt kaşıntıları, büyümeye başlayan karın ve göğüslerde, terlemeye elverişli kasık ve cilt kıvrımları gibi bölgelerde, genital bölgede, ayak tabanı veya avuç içi gibi yerlerde görülebilir. Genel olarak saydığımız bu bölgeler için aslında bütün bir vücut da diyebiliriz.

Hamilelikte Görülen Cilt Kaşıntıları Sebepleri

  • Hormonsal değişikliklerin belirtisinin ilk hissedileceği yer ciltteki kaşıntılardır.
  • Egzama ve sedef gibi rahatsızlıkları olan kadınlarda, hamilelik döneminde kaşıntı artar.
  • Cildin genişlemesinden kaynaklanan kaşıntılar da dönemin normal yan etkisidir.
  • Normalden farklı bir metabolizmaya sahip vücutta, kan akışı hızlanır. Buna bağlı olarak, terleme artar. Terlemenin de kaşıntılar için elverişli bir ortam yaratacağı aşikardır.
  • Genital bölgede oluşan kaşıntılar, mantar enfeksiyonları ile ilgili olabilir.
  • Parazitlere veya basur ile ilişkilendirilebilecek kaşıntılar ise anüs çevresinde meydana gelir.
  • Karaciğer rahatsızlığı da hamilelikte görülen cilt kaşıntıları sebepleri arasındadır.
  • Sıcak su ile duş almak cildin elastik yapısını bozar. Deforme olan cildin tepkisi de kaşıntıdır. Soğuk su terapisi bu dönem için idealdir.

Hamilelikte görülen cilt kaşıntıları, sürecin bir parçası olup, her kadının yaşadığı bir durumdur. Fakat birçok sebebe dayalı bu sorunun, bebek ve anne adayı için risk teşkil edip etmediğinin teyidini uzman doktorlardan periyodik olarak almak tavsiyemizdir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git