Hafif Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hafif Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bazen stres ve yorgunluktan vücudumuzu ele geçirebilen ağrılar, bazense nezle, gribin habercisi hafif ateş ve vücut kırgınlığı…Böyle zamanlarda kullanılmak üzere ağır yan etkilere ve etken maddeye sahip olmayan ilaçlar gerçekten de kurtarıcı niteliğinde oluyor. Halk arasında böyle ağrı ve hafif ateş durumlarında kullanılan ve reçetesiz satılan iyi bilinen ilaçlardan birisi Minoset Plus oluyor.

 

 

 

Minoset Plus Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Minoset plus nedir sorusuna cevap olarak,  kadınların ağrılı regl dönemi öncesi ya da sırasında da kullanılabildiğinden birçok kadının çantasından ayırmadığı bir ilaç denilebilir. Kişinin kendini üşüttüğünü ve buna bağlı olarak burun akıntısı, boğaz ağrısı, ateş, üşüme gibi hastalık semptomlarını görmeye başladığında kullanılabilen rahatlatıcı bir ilaçtır. Bunlar dışında kireçlenme nedeniyle oluşan, kas ve iskelet sistemi ağrılarında, eklem ve kaslardaki burkulma, incinme, zorlanma gibi ağrılarda etkili olan bir ilaçtır.

Minoset Plus, hafif ve orta şiddetli ağrılarda kısa süreli tedavi söz konusu olduğunda kullanılmalıdır. Genellikle bu tarz ağrı kesici ateş düşürücülerin 3 gün üst üste kullanılmaması gerekmektedir. Çünkü vücutta bağışıklık oluşturma ihtimali ve bir sonraki kullanımında etki göstermemesi gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Kısa süreli ağrıları geçiren etkisinin yanı sıra antibiyotik kullanırken de iltihaplı, sancılı ağrıların giderilmesinde destek niteliğinde kullanılabilmektedir.

Zaten herhangi bir hastalık esnasında eğer ateşin 3 günden fazla sürdüğü ya da ağrı şikayetinin 5 günü aştığı fark edilirse bunun basit bir soğuk algınlığı ya da strese, yorgunluğa bağlı bir durum olmadığı bilinmelidir. Bunun için ilaç kullanılsın ya da kullanılmasın en kısa zamanda doktor kontrolüne gitmek gerekmektedir.

Hafif bir ağrı kesici olsa da, bazı durumlarda dikkatli kullanım gerektirmektedir. Saman nezlesi ve astım gibi benzer hastalıklarda, karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarında, hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Hamilelik döneminde, ilacın anneye sağlayacağı faydanın risklerden daha fazla olması halinde, kontrollü bir şekilde kullanımı sakınca yaratmayabilir. Ancak yine de nadir görülen yan etkilerin bebeğe de geçmesi ihtimali her zaman olduğu için kesinlikle bir defalık bile olsa, doktor kontrolü olmadan kullanılmamalıdır.

Çocuklarda Minoset Plus Kullanımı

Minoset Plus, 12-16 yaş arasındaki çocuklarda tek defada 1 tablet, yetişkinlerde 1 ya da 2 tablet şeklinde kullanılabilir. Ağrı ve ateş şikayetlerinin sürmesi halinde 24 saat içinde maksimum 3 adet alınabilir.

Minoset Plus Muadil İlaçları

Minoset Plus yerine kullanılabilecek birçok muadil ilaç da bulunmaktadır. Vermidon ve Vermidon Plus, Parol Plus, Paranox Plus, Panalgine, Paramidon, Tylol Plus, Remidon, Novaldon, Medafein, Gripal, Geralgine, Dexpass, Aljil, Afebryl, Adafen gibi muadil ürünler de Minoset Plus ile aynı etken maddelere sahiptir. Bu ilaçların fiyat aralığı genellikle 3 TL ile 10 TL arasında değişmektedir. Minoset Plus da zaten 5.50 TL’den satışa sunuluyor. Bazı muadil ürünlerin fiyatlarının yaklaşık 20 TL’ye kadar çıktığı da oluyor. Fiyatlar ilaçların üretici firmalarına göre, ithal ya da yerli oluşlarına göre de farklılaşabiliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git