Gülüş Tasarımı Tedavi süreci nasıldır?

Gülüş Tasarımı Tedavi süreci nasıldır?

Hepimiz günlük hayatta gülümseme eylemi gerçekleştiriyoruz. İş hayatı, sosyal hayat vb durumlarda gülüşümüz ile ilgili problemlerimiz varsa insanlarla iletişimimizi engelleyecek durumlar ortaya çıkartabiliyor. Fakat ilerleyen teknoloji bize, gülüşümüz üzerinde değişiklik yapabilme imkanı sunuyor.

Ada Dent Çukurambar Diş Hekimi Emre Güneş, gülüş tasarımı uygulamalarını şu sözlerle anlattı:

Gülüş tasarımı nedir?

Gülüş tasarımı kişinin ağız yapısının istediği nitelikte görünmesini sağlayan bazı teknik işlemlerdir. Bu işlemler; zirkon kaplama, bonding, diş eti operasyonu, diş beyazlatma diş boyu ayarlaması, köprü ve dudak şeklinin ayarlanmasıdır.

Gülüş tasarımı sadece diş tasarımı olmamakla birlikte dudakla bir bütünlük sağlayarak hastanın dilediği şekilde yapılandırılmasıdır.

Kişinin diş etleri de gülüş esnasında görünebilir, tüm bu işlemlerin hastanın dudak yapısına göre ayarlanmasıdır. Kişinin diş etleri ve dişleri belli bir oranda görülecek şekilde tasarlanır.

Tedavi süreci nasıldır?

Gülüş tasarımı yapılacak olan hastanın konuşması esnasında diş, çene ve yüz ifadeleri de gözlemlenir. Dudak kapanışı ve gülümsemesi de bu gözlemlerin arasındadır. Diş etleri ve dişler arasında bulunan boşluklara bakılır. Genel olarak diş dokusu ve yapısı gülümserken görünen kısımları, kesici kenarların ağız ve dudak ile uyumu incelenir. Dudak ve alt dudak ile dişlerin simetrisi gözlemlenir. Dişetlerinin gülümserken görünmediği durumlarda ise sadece diş etlerinin sağlık kontrolü gülüş tasarımı işlemine başlamadan yapılır. Hastadan diğer röntgenler alındıktan sonra kişinin isteği de baz alınarak işlemlere başlanır. Teknolojik aletlerden yararlanılarak hastaya olabilecek son hali de gösteriler bu bağlamlar doğrultusunda da tedavi süreci başlatılır.

Bu süreçte kişinin sadece estetik güzelliği değil aynı zamanda diş sağlığı üzerine yoğunluk gösterilir. Kişide görülen sorunlar sadece diş ve diş etlerinden kaynaklı ise birkaç seans sonra bitebilir. Eğer operasyon gerektiren bir tedavi sürecine girilecekse tamamlanması altı ay boyunca sürebilir.

Dijital Gülüş Tasarımının (DSD) avantajları nedir?

  • Sadece ağız içi görünümü değil, dış görünümü de tasarlama imkânı sunar.
  • Hastayı operasyon sonrası görünümüyle ilgili görseller sunarak bilgilendirir.
  • Tedavi sürecinin açıklanmasını ve hasta tarafından anlaşılmasını hızlandırır.
  • Operasyondan önce tüm tasarımın tamamlanmış ve hasta tarafından kabul edilmiş olması tedavi sürecini hızlandırır.
  • Tedavinin ardından ulaşacağı sonucu bilmek hastanın motivasyonunu artırır.
  • Tedavi sürecinin tüm aşamalarının ayrıntılı bir şekilde planlanmasını sağlar.
  • Hasta ve diş hekimi arasındaki iletişim, muayene ve tedavi sürecinde alınan fotoğraf ve videolarla geliştirilir.

Kaynak: http://www.adadent.com.tr/dijital-gulus-tasarimi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git