Grip Tedavisinde 5 Öneri

Grip Tedavisinde 5 Öneri

Grip, özellikle soğuk mevsim şartlarında ortaya çıkan, viral yani virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Bu sebeple bu hastalıkta genellikle semptomatik tedavi uygulanır. Yani virüsün ortadan kaldırılması vücut tarafından üstlenilmeye devam edilirken, sadece ortaya çıkan burun akıntısı, gözlerde kızarıklık, halsizlik gibi belirtilerin ilaçlar ile ortadan kaldırılması sağlanır.

Grip, aşısı olan bir hastalıktır. Ancak grip virüsü her yıl şekil değiştirdiğinden, bu aşılar ile korunmak kısmen mümkündür. Tam koruyuculuk sağlamayan bu aşı, sadece içerdiği grip virüsü türlerine karşı bağışıklık sağlar.

Grip virüsünden korunmak için, ilaç tedavisinin yanında kolaylıkla uygulanabilecek tedavi ve korunma şekilleri mevcuttur.

Egzersiz Yapmak
Egzersiz yapmak, vücut direncini artırarak grip ve birçok virüse karşı daha dirençli bir bağışıklık sistemine sahip olunmasını sağlar.

C Vitamini
C vitamini, vücudun savunma sistemi içerisinde büyük bir öneme sahiptir. Bu sebeple grip tedavisi sürecinde C vitamini tüketilmesi büyük önem taşır.

İstirahat
Vücut, virüs ile savaş halinde olduğundan istirahat, virüsün yenilmesinde büyük önem taşır. Ancak sürekli istirahat metabolizmayı yavaşlatacağından ters etkiye de sebep olabilir.

Düzenli Beslenme
Grip virüsünün tedavisinde düzenli beslenme oldukça önemlidir. Vücudu beslenme yönünden zayıf düşürmemek, aynı zamanda bağışıklık sisteminin verdiği tepkiyi artıracak ve grip virüsünün vücuttan atılma süresini kısaltacaktır.

Sıvı Tüketimi
Grip virüsü tedavisi sürecinde bol sıvı tüketilmelidir. Bu sıvılar arasında özellikle bitki çayları tercih edilmelidir. Yine de sıvı tüketiminde aşırıya kaçmamak gereklidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git