Göz Kuruluğu Neden Olur ?

Göz Kuruluğu Neden Olur ?

İnsan vücudunda görme duyusunu sağlayan gözlerdeki çok önemli bir yere sahip olan gözyaşının eksikliği pek çok önemli soruna yol açar. Yaşanılan ortam ve sağlık durumu zaman zaman gözyaşında azalmaya ve dolayısıyla gözde kurumaya sebep olabilir. Göz kuruluğu probleminin ortaya çıkması için pek çok sebep vardır.

Gözde kurumanın önemli sebeplerinden biri ise yaştır. Yaşımız ilerledikçe gözyaşı üretimi azalır ve gözlerde kaçınılmaz olarak kuruma meydana gelir. Hormonlar da bu gözyaşı üretiminde önemlidir. Özellikle menopoz döneminde kadınlar göz kuruluğu sorunu ile daha çok karşılaşırlar.

Göz kuruluğunun bir diğer önemli nedeni ise çevre şartlarıdır. İçinde bulunulan ortam nem açısından kısıtlı ve kuru bir ortamsa, rüzgarlıysa veya kimyasallık içeriyorsa gözlerde kuruma görülebilir. Klimalı odalarda bulunmak da göz kuruluğuna sebep olur.

Lens kullanımı veya daha önceden geçirilmiş olan bir göz ameliyatı da gözde kurumaya yol açabilir. Depresyon, alerji veya tansiyon ilaçları da gözlerde kurumaya sebep olarak sayılabilir.

Yoğun şekilde bilgisayar kullanmak ise göz sağlığı için çok tehlikelidir. Ofis ortamında sürekli çalışan ve tüm gün bilgisayar ekranına bakmak zorunda kalan kişiler için göz kuruluğu kaçınılmazdır.

Göz Kuruluğu Neden Olur ? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Canan Adalı dedi ki:

    Merhaba bendede göz kuruluğu var damla yapıyorum. Ekstra yapmam gereken bir şey var mı?

Sayfa başına git