Göz Bozukluklarının Tedavisi

Göz Bozukluklarının Tedavisi

Gözler bir insanın dünyaya açılan pencereleri olma özelliğine sahiptir. Vücutta ortaya çıkan sağlık sorunları gibi gözlerde de çeşitli nedenlerle farklı niteliklere sahip göz sağlığı sorunları ortaya çıkabilmektedir. Gözlerde ortaya çıkan göz bozukluklarını tedavi etmede en yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemi olarak gözün ışık ışınlarını kırma yeteneğini olması gereken düzeyde tutmaya yardımcı niteliklerde kontakt lensler tercih edilmekte olup bu nitelikteki göz bozuklukları için yaygın olarak tercih edilen tedavi yöntemidir.

Kimi zaman Hipermetrop, miyop ve astigmat gibi göz sorunlarını tedavi edebilmek için lazer ameliyatı yöntemine başvurulabilmektedir. Gözlerde meydana gelen ışık ışınlarını kırma bozukluklarının tedavi edilmesi için çok yaygın olarak lazer tedavi uygulaması tercih edilmektedir. Bu tedavi yöntemi ile korneanın kalınca bir tabakasının cerrahi yönteme başvurularak kaldırılması ve lazer ışınları yardımıyla doku hücrelerini patlama noktasına gelinceye kadar ısıtarak, korneanın bir bölümünün alınma işleminin gerçekleştirildiği LASIK metodudur. Bu tedavi yöntemi, tedavi edilen göz bozukluğuna göre korneanın mevcut şeklinin değiştirilmesine ve de gözün ağ tabakası üzerinde odaklanması amacıyla ışığın göze doğru hareket etmesine imkân vermektedir.

Ancak kimi zaman kontakt lens ve gözlük kullanılarak en iyi biçimde düzeltilmiş olan görüş, lazerli cerrahi müdahale sonrasında önceki duruma kıyasla daha kötü bir hal alabilmektedir. Lazer cerrahi yöntemleri, gözde hasar görmüş olan dokuların, yaralanmalar neticesinde oluşan ve belirli hastalıkların sebep olduğu göz damarlarının alınması için de kullanılabilir niteliktedir. Normal derecenin altında olan kontak lens, gözlük, cerrahi tedavi yöntemi veya diğer tıbbi yöntemlerle tedavi edilemeyen göz bozuklukları; düşük görme ya da kısmi görme olarak ifade edilmektedir. Kısmi görme olarak ifade edilen duruma çoğunlukla makulanın zarar görmesi halinin yanı sıra, glokom, Diyabet hastalığından kaynaklanan ağ tabaka değişiklikleri, Gece körlüğü ve Katarakt gibi sağlık sorunları sebep olmaktadır.

Kısmi görüşe sahip olan kişiler, dışarıdan bakıldığında göze kör gibi görüne bilmektedirler ancak bu tür göz bozukluğu olan bireylerde, az da olsa görme yeteneği mevcut bulunmaktadır. Kısmi görme durumu olan bireylerde okuma ve benzeri etkinlikler iri puntolarla basılmış olan kitaplar ve büyüteç benzeri aletler aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git