Göz altı morlukları nasıl geçer

Göz altı morlukları nasıl geçer

Göz altında ortaya çıkan koyu halkalar, kılcal damarların çatlaması ve hemoglobinin damar dışına çıkmasından kaynaklanır. Göz altı morlukları oluşumun arkasındaki ana nedenlerden bazıları; yaşlanma, kuru cilt, uzun süreli ağlama, ekran karşısında uzun zaman geçirme, zihinsel ya da fiziksel stres, uyku eksikliği ve sağlıksız yapılan diyettir. Uzun saatler boyunca çalışan insanlarda sık rastlanan göz altı morlukları, kalıtsal olarak da ortaya çıkabilir. Farklı yaş gruplarında, ayrıca kadın ve erkeklerde göz altında koyuluklar oluşabilir. Koyu halkalar, ciddi bir cilt sorunu değildir. Fakat insanların yorgun, bitkin, sağlıksız ve yaşlı görünmesine neden olur. Gözlerinizin altındaki koyu halkaların görünümünü aşağıda bahsedeceğimiz bası hususlara uyarak ve evde hazırlayacağınız doğal maskelerle ortadan kaldırabilirsiniz.

Göz altı morluklarının nedenleri

Yetersiz uyku, göz altında koyu halkaların artmasına neden olur. İyi bir uyku için gerekli önlemleri alın. Alkol alımı, uyku kalitesini etkileyebilir. Uykuya yardımcı vitaminlerin eksikliği de uyku bozukluğu ve adrenalin fonksiyonlarının azalma eğilimi göstermesine neden olur. Kalsiyum ve magnezyum açısından zengin besinler tüketmeniz, mineral takviyesi almanız uyku kalitenizi arttırır. Göz altı morluklarında da hafifleme gözlemlenir.

Gece yatmadan önce göz makyajınızı güzelce temizleyin ve temiz bir ciltle yastığa başınızı koyun. Eğer göz makyajınızı iyi silmezseniz, yaşınızı aldıkça göz altlarındaki morluklar artacaktır.

Bazı alerjik durumlar, göz altında renk değişikliğine neden olabilmektedir. Bu durumda, alerji sorununun köküne inin ve tedavi olun. Saman nezlesi gibi mevsimsel alerji sorunları, göz altı morluklarını tetikleyebilir. Göz altındaki koyu halkalar ve şişlik sabitse, gıda alerjisi veya bulunduğunuz ortamdaki bir kimyasala karşı alerjiniz olabilir. Alerjisi olan insanlarda B6, folik asit ve B12 eksikliği olabilir. Tüm bu alerjik durumlar, göz altınızda gölgelerin oluşmasına nedendir.

Burun tıkanıklığı ve sinüzit, göz altında morlukların oluşmasına bir sebeptir.

Cilt sorunlarının birçoğu, sağlıksız beslenmeden ve vitamin eksikliğinden kaynaklanır. Göz altı ve çevresi koyulukları, K vitamini ya da yetersiz antioksidan eksikliğinden olabilir. Ayrıca, B12 eksikliği bu cilt sorununun bir diğer nedenidir. Göz altı morlukları ve şişliklerini önlemek için; sağlıklı, dengeli beslenin, vitamin alın ve bol su için. Meyve ve sebzeler, özellikle lahana, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeleri bol yiyin.

Aşırı tuz tüketimi, vücutta ödem oluşmasına neden olmaktadır. Cilt altındaki kan damarlarının dolaşımını da olumsuz etkiler ve göz altında mor halkaların oluşmasına sebebiyet verebilir.

Hayatımızı tehdit eden sigara, aynı zamanda kan damarlarının da daha belirgin ve koyu mavi görünmesine neden olur. Aynı durum, göz altı için de geçerlidir.

Cildimiz, fiziksel ve duygusal bütün rahatsızlıkları dışa yansıtmaktadır. Düzenli uyku, sağlıklı yemek ve iyi dinlenme stresinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Stres faktöründen uzak durarak, göz altı morluklarının oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Pigmentasyon düzensizlikleri, göz çevresi koyu halkalarına sebep olabilir.

Yaşlanma, zamanla yağ ve kolajeni tüketir. Göz altındaki damarlar daha belirgin hale gelebilir.

Göz altı morluklarından kurtulma yolları

Soğuk çay poşetleri ve yumuşak bir beze sarılmış buz küpleri ile göz altına pres uygulayabilirsiniz. Sallama çay poşeti, şişlik ve renk değişikliğini azaltır.

15 dakika dondurucuda durmuş bir kaşığı göz altında ısınana kadar bekletin.

K vitamini ve retinol içeren bir göz kremi kullanın. Bu iki maddeyi içeren göz kremleri, uzun süreli kullanımda, önemli ölçüde renk değişikliğini azaltmaktadır.

Mavimsi göz altı morlukları için kapatıcı ve göz kremi kullanın.

Göz altı morlukları için doğal maskeler

Badem yağı maskesi: Badem yağı, göz altı morluklarını gidermede hassa ciltler için çok faydalıdır. Badem yağına ek olarak, E vitamin yağını da nazikçe masaj yaparak göz altına uygularsanız ve ertesi sabah soğuk suyla yıkarsanız, koyu halkalar kaybolur.

Patates maskesi: Çiğ patatesin içeriğinde bulunan doğal ağartıcı maddeler, göz altı morlukları ve şişkinlikleri azaltır. İki adet soğuk patatesi rendeleyin ve suyunu sıkın. Bu suyu pamuklu çubukla göz çevresine sürün. 15 dakika sonra soğuk su ile durulayın. Birkaç hafta boyunca günde bir ya da iki kez tekrarlayın.

Salatalık maskesi: Salatalık dilimleri, yorgun ve şiş gözler için kısa sürede etki sağlar ve göz çevresindeki derinin görünümünü yeniler. Göz çevresini sıkılaştırıcı, sakinleştirici ve ferahlatıcı özelliği de vardır. Her gün 30 dakika buzdolabında soğuyan salatalık dilimlerini göz çevresinde bekletin.

Limon ve salatalık maskesi: Eşit miktar limon ve salatalık suyunu karıştırın. Pamuklu çubukla göz altına sürün ve 15 dakika bekletin. En az bir hafta boyunca devam edin.

Gül suyu maskesi: Gül suyu, cildi gençleştirir ve yorgun görünümü ortadan kaldırır. Yorgun göz kapakları ve çevresi üzerinde yatıştırıcı etkiye sahiptir. Gül suyuna batırılmış yumuşak bezleri gözlerinizin üzerine koyun ve gözleriniz kapalı 15 dakika bekletin. Birkaç hafta, günde iki kez tekrarlayın.

Domates maskesi: Domatesin cilt rengini açıcı özelliği vardır. Limon suyu içine, yarım çay kaşığı domates suyu ekleyin. Günde iki kez bu karışımı göz altına sürün ve 10 dakika bekletip durulayın.

Limon suyu maskesi: Limon suyu C vitamini içerir ve göz altındaki derinin rengini açıcı özelliğe sahiptir. Göz altı morluklarına da iyi gelir. Taze limon suyunu göz altına pamukla sürün ve 10 dakika bekletin. Bu maskeyi birkaç hafta düzenli uygulayın. Göz çevresinde yanma hissederseniz, başka maskeler kullanmanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git