Gıda Alerjiniz Olabilir Mi?

Gıda Alerjiniz Olabilir Mi?

Yemeklerden sonra yaşadığımız bazı sıkıntıları genel olarak çok yemeye bağlarız. Ancak görülen bazı belirtilerin hastalık habercisi olabileceği de unutulmamalıdır. Bunlardan birisi olarak gıda intoleransı ile karıştırılan gıda alerjisi de benzer şekilde belirtiler ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Alerji denildiğinde akla gelen ilk belirtiler ciltte oluşan kızarıklıklar, burada var olan kaşıntı hissi, mukozalarda şişmelerin görülmesi, nefes alırken zorlanma ve devamında anafilaksi gibi tablolardır. Ancak farklı gıda alerjilerine göre değişen semptomların olabileceği yeteri kadar bilinmediği için farklı hastalıklar öncelikle düşünülmektedir.

Gıda Alerjilerinde Belirtiler Aynı Mıdır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi değişen antikor tipine göre görülebilecek olan belirtiler ve hatta bunların ortaya çıkış süreleri değişiklik gösterebilmektedir. IgE ile oluşan alerjilerin belirti verme süresi oldukça kısadır. Gıdanın alınmasından sonraki dakikalar içinde ortaya çıkan az önce bahsettiğimiz semptomlar hangi gıdanın tetikleyici olduğunun belirlenmesinde yardımcı olur. Ancak geç reaksiyon veren IgG tipi antikorlar ile alerjide gıda alımından sonraki saatler ve hatta günler içinde belirti vermesi tanı konulmasını güçleştirir. Bunun yanında benzer şekilde semptom veren bazı kronik hastalıklar ile karışarak tanı almasını da geciktirebilir. Örnek vermek gerekirse Crohn hastalığı, İrritabl bağırsak hastalığı gibi kronik inflamatuar hastalıklar IgG alerjisi olan kişilerde tetiklenebilir.

Gıda Alerjisini Tanımak Kolay Mı?

IgE ile alakalı olan tip 1’in tanınması kolaydır. Ancak IgG ile ilgili olan tip 3’ün tanınması daha zordur. Bu yüzden de bu alana yönelik olarak çıkarılmış olan testlerden yardım alınması önemlidir. Özellikle de hastalığın kısa bir süre içinde teşhis edilmesi ve hayat kalitesinin arttırılması amacı ile önem arz eden bir durumdur. Bu konuda piyasada var olan Imupro testleri ile var olan gıda alerjiniz hangi besinlere yönelik olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu test içerik olarak tanımanın daha zor olduğu IgG antikorları üzerinden yapılır. ELISA isimli bir yöntem ile belirli gıdalara karşı işaretlenmiş olan ve bu prensip ile bakılan titrelerde yüksek çıkan IgG antikorları ile uzak durulması gereken grupların belirlendiğini görebilirsiniz.

Imupro Testleri

5 farklı şekilde içeriğe sahip olarak tasarlanmış olan testler ile kolaylıkla sonuç alabilirsiniz. Bunlardan 22 adet gıda maddesine karşı hazırlanmış olan Imupro Screen, 44 farklı gıda maddesine karşı hazırlanmış Imupro Screen, 90 farklı gıda maddesine karşı hazırlanmış olan Imupro Basic, 180 farklı gıda maddesine karşı hazırlanmış olan Imupro Basic ve son olarak da 270 farklı gıda maddesine göre hazırlanmış olan Imupro Complete ile sizler de kısa süre içinde istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Gıda intoleransı testi fiyatı 2017 yılı için yetkili kişiler ile görüşerek bilgi alabilirsiniz. Burada yapılan testlerin raporlarının size verilmesi ile tetkik sonucunu kendiniz de inceleyebilirsiniz. Ayrıca bu rapor ile yazılı bir şekilde tüketmemeniz gereken besin gruplarını görebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git