Gebelikte Vücut Bakımı

Gebelikte Vücut Bakımı

Gebelik kadınlar için hayatlarının en hassas dönemleridir. Hayatın genel seyrinde olan değişikliklerin yanı sıra, vücutları da bu değişimden nasibini alır. Vücuttaki değişim yalnızca karın büyümesinden ibaret değildir. Hamilelik fizyolojik olarak düşünüldüğü kadar tozpembe olmayabilir. Karnın belirginleşmesinin yanında, karın ve basenlerde çatlaklar, meme uçlarının yara olması el ve ayaklarda şişlik gibi çoğu sorunla karşı karşıya kalınır. Anne adayları bu değişimlere alışmakta güçlük çekmektedir. Vücutta meydana gelen bu değişimlere karşı anne adaylarının alması gereken önlemler vardır.

Kadınlar eğer gerekli önlemleri almaz ise ileride sorunlarla başa çıkmaları daha zor olur. Bu nedenle daha yolun başında uyulması gereken kurallara dikkat edilmelidir.

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Anne adaylarının ilk yapması gereken hijyen kurallarına uymaktır. Temizlikte sabunlar yerine nemlendirici etkisi olan temizleyiciler kullanılmalıdır. Vücutta ileri derecede kuruluk meydana geleceğinden nem dengesini korumak önceliklidir.
  • Duştan çıktıktan sonra gelen kuruluk hissini engellemek amacıyla vücut hemen nemlendirilmelidir.
  • Ciltteki çatlakların kalıcı olmaması adına karın ve kalça bölgelerine ayrı bir özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu bölgelere çeşitli bitkisel yağlarla masaj yapılmalıdır.
  • Hamilelik döneminde en çok önemli olan noktalardan biri de meme bakımıdır. Akıntılara karşı meme pedleri kullanılmalıdır.
  • Vajinal temizlikte ise günlük ped kullanılmalıdır. Ayrıca vücudu sıkacak veya daha çok nemlendirecek kıyafetlerden uzak durulmalıdır. Özellikle iç çamaşırları pamuklu olması tercih edilmelidir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git