Gebelikte Ödem Neden Oluşur?

Gebelikte Ödem Neden Oluşur?

Ödem, her hamile kadının en büyük sorunudur. Genelde hamileliğin son dönümlerinde ortaya çıkarken her ay daha hızlı bir şekilde kilo alımlarıyla birlikte artış göstermektedir. Yani ödem sorunu genelde hamilelikte kilo kontrolü aşıldığı zaman meydana gelmektedir. Ödem sorunu yaşayan hamile kadınlar mutlaka doktoruna başvurmalı ve kontrollerini aksatmamalıdır.

Ödemin belirtileri genelde ayak ve ellerde oluşan şişkinliklerle gözlemlenmektedir. Hamilelik sürecinde ödemin engellenmesi için öncelikle beslenme şekli çok önemlidir. Temel beslenmede sağlıklı ve lifli gıdaları yemek gereklidir. Unlu ve tahıllı yiyecekler çok fazla kilo yaptığı için uzak durulması gereken gıdalardandır. Tuz tüketimi de kontrollü şekilde yapılmalıdır.

Ödem sorunu yaşayan ve yaşamak istemeyen hamileler mutlaka süt ve süt ürünleri, balık, kırmızı et, fındık vb. yiyecekleri doktorunun tavsiyesi ölçüsünde tüketmelidir. Ödem sorunu ancak yiyecek kontrolleriyle sağlanmaktadır. Çok fazla ödem ne yazık ki bebeğin anne karnında zehirlenerek ölmesine bile neden olabilir. Genelde son aylarda bu şekilde bebeğini kaybeden pek çok anne adayı bulunmaktadır. Bunun nedeni ise ödemin çok hızlı bir şekilde ilerlemesi ve hareketlerde kısıtlama ve yavaşlama olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle sağlıklı beslenmek ve spor yapmak anne adayları ve bebekleri için çok önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git