Gebelikte 32. Haftada Bebek Gelişimi

Gebelikte 32. Haftada Bebek Gelişimi

Gebeliğin 32. Haftasına geldiniz doğum yaklaştıkça heyecanınızda artmaktadır. Biraz daha sabır edin küçük bebeğinize kavuşmak için az bir zamanınız kaldı. Bu dönemde amniyotik sıvının seviyesi en yüksek miktarına çıkmış bulunmaktadır. Ayrıca bebeğin hacmi arttığından yani büyüdüğünden rahim içinde hareket edecek alanı da azalmış durumdadır. Geçen haftalara nazaran bu hafta bebeğinizin hareketleri daha az olabilir ama güçlü ve kuvvetli hareketleri bulunur.

Bebeğinizin cildinin alt kısmındaki yağlar artmaya devam eder bu nedenle artık bebeğinizin cildi kırışık değil daha düzgün görünmektedir. Artık el tırnaklarına baktığımızda tırnak yataklarını doldurmuş bir biçimdedir. Bu dönemlerde artık bebeğinizin bağışıklık sistemi de gelişmeye başladı. Yani bunun anlamı az seviyede de olsa enfeksiyonlara karşı savaşabilir anlamındadır.

Bebeğinizin boy ve kilogram durumuna baktığımızda boyu 42-45cm uzunluğuna gelmiştir kilogramı ise 1500-1700 gram arasında olmaktadır. Şuan baktığımızda bebeğinizin az miktarda da olsa saçları vardır ve cildi doğum sırasında ki yapısına çok yakın bir durumdadır. Ultrason muayenesinde bebeğinizin parmaklarını emdiğini görmeniz mümkündür.

Bebeğin Hareketlerine Dikkat Edin?

– Bebeğiniz bir gün içinde (24 saat) en az 10 kez hareket etiğinden emin olunuz.

– Her zaman bebeğin hareketlerini kesinlikle takip edin.

– Yemeklerin ardında ise bir saat kadar dinlenme döneminde bebeğiniz en az 2-3 defa hareket etmelidir. Bu bahsettiklerimden bebeğiniz daha az hareket ediyorsa kesinlikle doktorunuza hemen bilgi veriniz.

32. Haftada Anne Adayı Neler Yaşar?

Bu hafta anne adaylarının bugüne kadar aldıkları ortalama ve istenilen kilo değeri yaklaşık 11 kilodur. Hamileliğinizin sonuna kadar muhtemelen daha 2 ile 4 kilo arasında kilo artışınızın olması beklenmektedir. Gebe kalmadan önce istenilen kiloya sahip bir kadın hamilelik dönemi boyunca toplamda 11 ile 15 kilo alması normal karşılanır. Ancak bu her kadında aynı olamaz değişkenlik gösterir. Gebelik döneminde istenilen kilo kadar almak aslında basittir bunun yolu ise sadece düzenli ve sağlıklı beslenmekten geçer. Ama aldığınız kilonun normal olmadığını düşünebilirsiniz bu durumda doktorunuza danışınız böylece bir beslenme uzmanına doktorunuza yönlendirebilir.

Daha detaylı bilgi için : http://www.gebelikse.com/hafta-hafta-gebelik/32-haftalik-gebelikte-anne-ve-bebegi.html

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git