Gebelikte 32. Hafta Dönemi

Gebelikte 32. Hafta Dönemi

32 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Durumu

Anne adayları bu haftaya geldiklerinde bebeklerinin boyu yaklaşık 47cm ve kilosuna bakarsak 2000 gram civarında seyretmektedir. Ancak bu verilen değerlerin değişkenlik gösterebileceğini lütfen unutmayınız.

Bebeğinizin 32 haftalık gebelik döneminde artık tüm organ gelişimi tamamlanmış ve büyümesi hızla devam etmektedir. Artık bu dönemden sonra başka bir organ oluşmayacaktır. Erken doğan bebekler bu dönemlerde dünyaya ayak uyduracak yeteneğe neredeyse sahiptirler. Kilosu henüz yeni doğan bir bebekten daha düşüktür çünkü yağ dokusu ile diğer dokular tam anlamı ile oluşmadı. Bebeklerin anne karnında gelişimini ve kilosunu tam olarak tamamladığı haftalar 38 ile 40. Haftalar arasında olup en ideal kilo bu haftalarda olacaktır.

Gebelik döneminin 32. Haftasında bebeğiniz artık tam anlamı ile fetus olarak adlandırılır. Bu arada bebeğiniz doğmak için yavaştan hazırlanmaya başlayarak doğum pozisyonu alamaya başlar ve doğuma dört hafta kala bu pozisyonunu almış olur.

32 Haftalık Gebelikte Anne Adayının Durumu

Gebeliğiniz ilerledikçe bebeğiniz ve rahminizde bu oranda büyümektedir. Artık bebeğinizin hareketlerini daha kuvvetli duyabilirsiniz. Bununla beraber gebelikte 32. Hafta döneminde ve son aylarda bebeğiniz eskisi kadar çok hareket edemez ama hareketleri güçlüdür. Çok hareket edememesinin nedeni ise artık bulunduğu ortamın dar gelmesidir. Rahim büyüdüğü için belinize bir baskı uyguladığından bel ağrılarınız ve nefes darlığı şikayeti olabilir ve hareketlerinizde zorluk çekebilirsiniz. Doktorunuzun tavsiyelerini dinleyerek bu durumu hafifletmek mümkündür.

Doğum yaklaştıkça artık vücutta doğuma hazırlanmaya başlar. Rahim kasılmalarınız olabilir. Bunlar kısa süreli olan ve hareket ettiğinizde hafifleyen kasılmalardır. Çünkü gerçek doğum sancıları düzenli, şiddeti giderek artan ve geçmeyen kasılmalardan oluşmaktadır.  Beslenmenize bu dönemde yine dikkat edin kalori açısından zengin ama vitamin ve mineral açısından zayıf beslenmeyiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git