Fistül Nedir, Fistüller Neden Oluşur?

Fistül Nedir, Fistüller Neden Oluşur?

Fistül, normal şartlar altında bulunmaması gereken cildiniz ve bağırsaklar arasında tüneli andıran yapıların meydana gelmesidir. Fistüller çok büyük oranda yaşanan apseler sonrası oluşmaktadır.

Diğer fistül oluşma nedenleri daha nadir olmakla birlikte bağırsak hastalıkları, tüberküloz enfeksiyonu gibi şeyler de fistül oluşmasına sebep olabilir ancak yaygın sebebi apse oluşumu sonrasındadır.

Anal Fistül Belirtileri Nelerdir

Anal fistül kalın bağırsak ile anüs çevresinde meydana gelen tünellerdir. Belirti olarak oluştuğu bölgede kızarıklıklar, tahrişlere sebebiyet verebilmektedir. Anal fistül gün içerisinde size herhangi bir zaman diliminde ağrılar verebilir. Bu ağrılar siz otururken, kalkarken, tuvalete çıktığınızda veya öksürürken dahi olabilir. Bu yüzden kişiye oldukça yüksek rahatsızlık veren bir hastalıktır.

Verdiği fiziksel ağrı ve rahatsızlıklar dışındaysa bölgede akıntılar meydana gelebilmektedir. Bu akıntılar da kötü kokuya sebep olabilmekte ve günlük yaşamı daha da fazla zorlaştırmaktadır. Sorunların çözülmesi için bir doktora başvurmanız ve tedavi almanız gerekmektedir. Tedaviden kaçılan süreç hastalığın daha da ilerlemesine sebep olmaktadır.

Fistüllerin kendiliğinden geçmediğini de belirtmek gerekmektedir. Tedaviden kaçmak için kendi kendine iyileşebileceğini düşünmek sizi yanılgıya uğratabilir. Kendi kendisine düzelmesini beklemek yerine kendinizde anal fistüle dair belirtiler gördüğünüz takdirde en kısa sürede tedavi almak için gerekli adımları atmalısınız.

Fistül Tedavisi Nasıl Yapılır, Risksiz midir

Fistül tedavisi uygulamak için cerrahi müdahale ve lazer yöntemi bulunmaktadır. Cerrahi müdahale sonucu her ameliyatta bulunduğu gibi çeşitli riskler bulunmaktadır. Ameliyat sonrası enfeksiyon kapmak veya fistülün yeniden ortaya çıkması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunları yaşamayı daha aza indirmek için erken tedavi önem taşımaktadır. Ne kadar beklerseniz ve yaşadığınız sorunlar artarsa tedavi başarısı da buna oranla düşmektedir. Tedavisi beklenilen ve süreç uzatılan hastalıklar daha büyük sorunlar haline gelebilir.

Lazer yöntemiyle de fistül tedavisi gerçekleştirilebilmektedir. Cerrahi yönteme göre daha az risk taşıyan bu yöntem aynı zamanda sizin daha çabuk iyileşmenizi de sağlar. Lazer yöntemi son zamanlarda birçok tedavinin içerisine girmiştir. Fistül sorununuzda da size yardımcı olabilecek lazer tedavisiyle hastalığınızdan kurtulabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git