Evlilik Terapistine Ne Zaman Başvurulur?

Evlilik Terapistine Ne Zaman Başvurulur?

İki insanın aile kurmasının resmileşmesi anlamına gelen evlilik sürecinde farklı sorunlar yaşanabilmektedir. Ancak bu sorunların bazılarını kişiler kendi aralarında çözebilirken bazılarında da profesyonel bir desteğe ihtiyaç duymaktadırlar. Evlilik terapisi ile çiftlerin sorunları ele alınır ve çözüm bulabilmek için terapi yapılmaktadır.

Evlilik terapisinde çiftlerin birbirini dinlemeleri, daha iyi tanımaları ve empati kurmaları amaçlanır. Terapist, çiftleri konuşturmak için yönlendirir. Çiftlerin bu durumda birbirlerine verdikleri tepkileri ölçme durumu söz konusudur. Daha sonra hep birlikte ortak çözümler geliştirilir ve ilişkinin geleceği adına sağlıklı çözümler üretilmeye çalışılır.

Evlilikte terapilerine yönelik en yanlış yanılgı, evlilikte kavga veya şiddet ortamı olduğunda gidildiğine inanılır. Çiftler arasında herhangi bir kavga veya tartışma olmamasına karşı derin bir tatminsizlik duygusu da olabilir. Mutlu ve huzurlu olmayabilirler. Her ne olursa olsun evlilik terapistine başvurmak çiftler için yararlıdır.

Çiftlerin aralarında çözemedikleri sorunlar genellikle yoğun duyguların kaybı, cinsel istekte azalma, iletişim bozukluğu ve şiddet gibi olaylardır. Bu olayların genelinde boşanma kararı verilmektedir. Terapi sonucunda kişiler barışma ve uzlaşma kararları alabilecekleri gibi boşanma ve ayrılma kararlarını da verebilirler.

Çocuklarla ilgili anlaşmazlıklar, iş hayatının eve yansıması, cinsel uyumsuzluk, boşanmanın söz konusu olması, şiddet, kavga, kıskançlık, ihanet gibi sorunlar evlilik terapisine başvurulması için  gerekli konulardır. Bu sorunların çözülmediğini düşündüğümüzde ise ilişkilerin zarar görerek iki tarafında yıpranacağı kesinlikle ortadadır.

Etiketler:

Evlilik Terapistine Ne Zaman Başvurulur? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. gaye dedi ki:

    Eşim ile bu aralar anlaşamıyoruz, bir terapiste gözükmemiz gerekiyo Bursa da önerebileceğiniz bir evlilik terapisti var mıdır?

Sayfa başına git