Evde Yoğurt Yapımı

Evde Yoğurt Yapımı

Yoğurt, çok uzun süredir tüketilen bir gıda maddesidir. Eski çağlardan itibaren sıkla tüketilen yoğurt, sağlığa sayısız faydası olan bir gıdadır. Sütün mayalanması sonucunda elde edilen yoğurdun tüm faydalarını elde edebilmek için hazır olanlar değil de ev yapımı tercih edilmelidir. Bunun için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Evde yoğurt yapımı sıklıkla uygulanan bir konudur. Özellikle sağlıklı beslenme yol haritası içerisinde yoğurdun büyük önemi vardır.

 

Evde Yoğurt Tarifi

Yoğurt yapmak için öncelikle taze ve günlük süt almanız gerekmektedir. Sütü de bildiğiniz bir yerden almaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Su katılmamış ve pastörize edilmemiş sütü tercih etmelisiniz. Eğer yoğurdun kalorisinin az olmasını tercih ediyorsanız az yağlı sütleri tercih etmelisiniz. Sütü aldıktan sonra evde yoğurt yapımı için diğer aşamaya geçebilirsiniz.

Öncelikle tencereye sütü koyun ve orta ateşte kaynamasını bekleyin. Sütü arada bir karıştırmanız taşmaması için son derece önemlidir. Yani, ateşin üzerinde bırakıp gitmemeniz gerekmektedir. Süt kaynadıktan sonra ocağı tamamen kısıp bir süre daha karıştırmaya devam edin. Bu işlemden sonra altını kapatarak soğumasını bekleyin.

Sütün soğuması için özel bir çaba sarf etmenize gerek yok. Oda sıcaklığında kendi kendine soğumasını bekleyin. Varsa ısı termometreniz ile ölçün ve 42 derece civarına düşünceye kadar bekleyin. Termometresi olmayanlar parmağıyla deneyebilirler. Parmağınız yanmıyorsa süt hazır hale gelmiş demektir.

Evde yoğurt yapımı konusunda sonraki aşamada bir miktar yoğurt mayasına ihtiyacınız bulunmaktadır. İlk önce kaynattığınız ve soğuyan sütten bir kaşık alarak mayaya ekleyin. Sonra bu karışımı ılık sütün içine yavaşça eklemeniz gerekmektedir. İyice karıştırdıktan sonra sütün bulunduğu kabın ağzını sıkıca kapatın. Yaklaşık 4 saat sonra yoğurt hazır olacaktır.

Evde Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları

Yoğurdun faydalarını tam alabilmek için sütün kaynamasına ve karıştırmaya dikkat edilmelidir. Özellikle maya için kullanılacak yoğurdun dolaptan alınmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Mayalanması için bekleyecek sürün ağzı kısmını bir bez ya da havluyla kapatmanız önerilmektedir.

Evde Yoğurt Mayası Nasıl Hazırlanır?

Yoğurt mayası hazırlamak için gerekli malzemeler 2 bardak günlük süt ve 30 adet nohuttur.

İlk olarak sütü ve nohutları bir kavanoza koyup ağzı güzelce kapatılır. Daha sonra bu kabı sıcak tutacak kazak, havlu, battaniye gibi bir şeyle sarılıp 24 saat kadar oda sıcaklığında bekletilir. Son olarak karışımı tülbent ile süzüp üzerinde kalan birikinti içinden nohutları ayrılır. Ayırmadan sonra kalan yoğurdumsu çökelti hazırlamış olduğunuz doğal mayanızdır.  Evde yoğurt mayası hazırlama bu kadar kolaydır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git