Evcil Hayvanlarımızla Yaşam

Evcil Hayvanlarımızla Yaşam

Can dostlarımız evcil hayvanlar, ev hayatında bize çok güzel dostluk yapan canlılardır, yanımızda olmaları bile yalnızlık hissimizi alıp kendimizi daha iyi hissettirir.

Ev hayatında nasıl bir insan olduğumuz ve ne kadar sorumluluk sahibi olduğumuz da çok önemlidir, çünkü evcil bir hayvanı sahiplendiğimiz zaman artık bütün sorumluluklarıyla bize ait olur.

 

 

 

Evcil Hayvan Sahiplenmek İçin Sahip Olmamız Gereken Özellikler

Bunların en başında tabiki de sorumluluk sahibi bir birey olmamız gelir. Kediniz, köpeğiniz, kuşunuz hatta balığınızın bile çok büyük sorumlulukları vardır. Yani sizinle yaşamaları size güzel anlar yaşatacağı kadar zor anlara da sebep olacaktır.

Bir köpeğiniz varsa ki belki de sahiplenilen hayvanlardan bakımı en zor olanıdır çünkü sizden bir çocuk gibi ilgi bekler. O ilgiyi göremediği zaman da huysuzlanabilir. Köpeğinizin belli zaman aralıklarında dışarı çıkması gerekir fakat dışarıdayken de diğer canlılarla ya da trafikte dikkatinizin tamamen onun üstünde olması lazımdır.

Bir anlık dalgınlığınızla yola çıkabilir ve bu sizin için çok kötü sonuçlar doğurabilir. Parkta gezidirirken, köpeğinizden daha büyük bir köpek sizinkine zarar verebilir. Bunların tam tersi sizin de kendi evcil hayvanınıza dikkat etmeniz gereken başka konular vardır. Diğer hayvanlara zarar vermesi kesinlikle sizin sorumluluğunuzdadır başka bir köpek veya kediye zarar vermesi durumunda suçlu olan sizsinizdir.

Köpeğiniz dışarıdayken farklı hastalıklar kapabilir ve bunu geç farkedebilirsiniz böyle durumlarda güvendiğiniz bir veteriner olması çok önemlidir.

Bunlar dışında evdeyken de dikkat etmeniz gereken bir sürü etken vardır, köpeğe göre çok daha az zahmetli olan balıktan bahsedelim.

Balığınızın yemlerini eksik ya da fazla vermeniz veya suyunu düzenli olarak temizlememeniz balığınızı kaybetmenize yol açacaktır.

Evinizin dekorasyonunu da hayvanlarınıza göre dizayn etmelisiniz. Kedileriniz koltuklarınızı ve yerlerinizi çizebileceği için buna uygun ev eşyaları seçmelisiniz.

Sorumluluk sahibi olmanızın yanı sıra onlara sevginizi hissetirebiliyor da olmanız lazım. Onların davranışlarını en çok etkileyen şey sizin onlara karşı nasıl davrandığınızdır. Eğer sert ve baskıcı bir eğiticiyseniz onlar da bir süre sonra diğer canlılara öyle davranmaya başlarlar ve saldırganlaşırlar. Her hatasında büyük cezalar verip asla ödüllendirmiyorsanız bir süre sonra onlar da iyi davranışlarından vazgeçeceklerdir.

Hijyeninize ve onların hijyenine önem vermeniz lazım. Köpeğinizi dışarda gezdirmeniz gerekecektir fakat sonrasında patilerini ve kirlenen yerlerini temizleyip öyle eve almalısınız. Dışarda tuvalet için çıkardığınızda dışkısını yolun ortasında bırakamamalısınız, bunun için her zaman yanınızda bir poşetle gezmelisiniz. Hayvanınız hijyenine özen göstermediğiniz zaman hastalıklar kapabilir hatta siz de bu sebepten dolayı hastalanabilirsiniz.

Pet Sigortası Nedir?

Dışarıda diğer hayvanlarla oynarken dikkatli olmalısınız onlarda olan bir hastalık hayvanınızı etkileyebilir. Bu sağlıksal konularda belki de hiç duymadığınız bir çözümü sizle paylaşalım. Pet sigortası ile kendinize yaptırdığınız özel sağlık sigortaları gibi can dostlarınızın da sağlığını daha korunaklı hale getirebilirsiniz.

Sağlık hizmeti almak maliyetli olduğu için size uygun sağlık sigortaları sayesinde anlaşmalı özel hastanelerde sadece katılım payı ödeyerek sağlık hizmetinizi alabildiğiniz gibi evcil hayvanınız da bu şekilde veteriner hizmeti alabilir.

İlk bakışta çok gerekli değil gibi görünen bu sigorta türü aslında bütün evcil hayvan sahipleri tarafından düşünülmesi gereken bir sigorta türüdür. Bazen hayvanlarınız sizden daha çok hastalanıyor olabilir ya da daha çok veterinere gitmesi gereken zamanları vardır yavru dönemi gibi.

Yavruyken sağlığına çok dikkat etmeniz gereken evcil hayvanlarınızı sürekli veteriner hekim kontrolünde tutmalısınız ve durumunu sürekli kontrol etmelisiniz. İşte özellikle bu dönem için evcil hayvan sigortanız gerçekten de çok faydalı olacaktır.

Yavru dönemi geçtikten sonra da sağlık sorunları bitmeyen hayvanlarınızı belli bir yaşa geldiği zaman kısırlaştırmanız gerekir ya da çiftleştirmeniz. Tabi o zaman da veterinerinizle sürekli görüşmeniz gereken bir dönem olacağından sizin için yine maliyetli olacaktır.

Hayvanlarınızın dış görünüşüne önem veriyorsanız, tüyleriyle de çok alakadar olmanız gerekmektedir. Kullandığınız mama, tüylerini çok etkiler o yüzden daha güvenilir markalar kullanmaya ve sizin yediklerinizden uzak tutmaya dikkat edin.

Evcil hayvanlara özel olarak hizmet veren kuaförlerde bir sürü farklı bakımı yaptırabilirsiniz, kedi veya köpeğiniz hem güzel zaman geçirir hem de türleriniz ve derisinin sağlığı iyileşir. Sonrasında tüylerine şekil vermek size kalmış bir şey.

İsterseniz bir sürü farklı evcil hayvan kıyafetleri de satın alıp kullanabilirsiniz bunlar sayesinde çok daha sevimli olacaklarına emin olabilirsiniz. Bunlara ek olarak son yıllarda popülerleşen kedi köpek kafelerine giderek hem diğer canlılarla sosyalleşmesini sağlarsınız hem de siz yeni arkadaşlıklar edinebilirsiniz. Bu tarz kafelerde evcil hayvanlara özel olarak yapılan farklı yiyeceklerle de onları ödüllendirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git