Ev Yapımı Güzellik Tarifleri

Ev Yapımı Güzellik Tarifleri

Kuru Ciltler İçin

Özellikle rutubetli bir yerde yaşıyorsanız cildiniz kuruyarak susuzluk çeker. Cildin yumuşak, esnek ve canlı görünmesini sağlamak için cildin nem dengesine kavuşması gerekir. Gece yatmadan önce uygulayacağınız basit bir tarifle kısa sürede yüzünüze nem kazandırabilirsiniz. İki yemek kaşığı süte bir çay kaşığı bal ekleyip iyice karıştırınız ve bir pamuk parçasını bu karışıma batırıp yüzünüze iyice yediriniz.  30 dakika bekletip soğuk suyla yüzünüzü yıkayınız.

 

Yağlı Ciltler İçin

Yağlı ciltler genellikle siyah nokta problemi yaşar. Yağlı ciltler cildin ihtiyaç duyduğundan fazla sebum üretirler ve sebum, cilt gözeneklerini tıkayarak siyah noktaya sebep olur. Yağlı ciltlerin de nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Yağlı ciltler çok kuruduğunda fazla yağ üretir ve cilt yağlı görünür. Bu yüzden yağlı ciltlerin sürekli temiz tutulması ve nemlendirilmesi gerekir. Yağlı bir cilde sahipseniz yulaf unlu bir maske uygulayabilirsiniz. İki yemek kaşığı yulaf ununa bir tatlı kaşığı bal ekleyerek iyice karıştırınız. Bu karışımı yüzünüze sürerek 30 dakika bekletiniz. 30 dakika sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayıp durulayınız.

Siyah Noktalar İçin

Cildimizdeki gözenekler kirden tıkandığında siyah noktalar oluşur. Günlük yüz temizleyicileri ise bu kiri uzaklaştırmakta genellikle yetersiz kalırlar. Evdeki malzemelerle hazırlayacağınız tarifle bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bir yumurtanın akına bir limon suyu ve bir çay kaşığı bal ekleyiniz. Bu malzemeleri iyice karıştırıp yüzünüze sürünüz. 30 dakika bekletip ılık suyla yıkayınız. Burun üzerindeki siyah noktalardan kurtulmak için bir yemek kaşığı karbonat içine bir limon suyu ekleyip iyice karıştırınız. Karışımı burun üzerine sürüp 30 dakika bekletip yıkayınız. Bir mucize gibi cildiniz anında tertemiz olacak ve canlı bir görünüme kavuşacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git