Eşinizle Doğru İletişim Kurma Yolları

Eşinizle Doğru İletişim Kurma Yolları

Evliliğinizde farklı iletişim sorunları mı yaşıyorsunuz? Sağlıkı bir iletişim kuramıyor ve sürekli tartışıyor musunuz? Mutlu evliliğin sırrı eşler arasındaki sağlıklı iletişimden geçmektedir. İşte mutlu bir evliliğin sırları..

Öncelikle birbirinizi dikkatli biçimde dinlemeyi öğrenin. Eşiniz konuşurken, dikkatinizi ona vermediğinizde, onu hiçbir zaman anlayamayacaksınız. Eşiniz size bir şey söylediği zaman işinizi bırakın ve dinlemeye çalışın. Sizin bu ilginiz ve özeniniz de eşiniz tarafından takdir edilecektir.

Birbirinize bir şey söylemek istediğinizde asla bağırarak konuşmayın. Etkili bir iletişim sağlamanız için ses tonunuzu ayarlamanız çok önemlidir. Siz bağırmayın, eşiniz de size bağırmasın.

Belli bir konuyu tartışırken ya da bir argümanı ortaya koyarken, eşinizi anlamak için öncelikle kendinizi onun yerine koyun. Empati yapın ki anlaşmazlıklarınızı en aza indirin.

Konuşmalarınızda açık ve net olun. Neyi anlayıp neyi anlamadığınızı net bir şekilde ifade edin. Yanlış veya kırıcı kelimeleri kesinlikle kullanmayın.

Konuşması sırasında söylenenleri anlamak ve değerlendirmek için konuşmanıza bir ara verebilirsiniz. Konuşma sırasında sinirleniyorsanız ya da sağlıklı bir iletişim kurmakta sorun çekiyorsanız, ara vermeniz  çok iyi olacaktır.

Eğer evliliğinizin uzun ömürlü ve sağlıklı olmasını istiyorsanız, eşiniz ile etkili iletişimi öğrenmek bir zorunluluktur. Etkili iletişim olmadan başarılı ve mutlu bir evlilik olamaz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git