Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi gün hapları, cinsel birleşmenin ardından korunma yöntemlerinin aksatılması ve ya yırtık prezervatif, aksayan ilaç alımı gibi çeşitli kaza içerikli durumlarda kullanılan ve gebelik olasılığını ortalama % 97-98 oranında ortadan kaldıran bir ilaçtır.

Ertesi gün hapları ani gelişen durumlarda önlem amacı ile kullanılmaktadır. Doğum kontrol hapları gibi alınmaz. Cinsel ilişkiyi takip eden 72 saat içerisinde alınması gerekmektedir. İçeriğinde östrojen ve progesteron hormonları bulunan haplar spermin yumurtayı döllemesini önlüyor. Yumurta döllenmişse rahim içinde tutunmamasını sağlıyor. Fakat önceden gelişmiş bir hamilelik söz konusu ise, yani yumurta rahime yuvalanmış durumda ise gebeliğe bir etkisi olmuyor.

Ertesi gün haplarının nadir görülen bazı yan etkileri mevcut. Bulantı, kusma, baş dönmesi, halsizlik, kas ve kasık ağrıları gibi. Hapların bir ay içerisinde bir  defadan fazla kullanılmaması gerekiyor.

Acil durumlarda, ufak kazalarda bir önlem olarak kullanılması tavsiye edilen haplar fazla kullanıldığında zararlı olabiliyor.
Bu hapları sürekli bir önlem olarak görmek yanlış. Cinsel ilişkide gebelik tercih edilmiyorsa diğer korunma yöntemlerini sürekli ve düzenli olarak kullanmak en sağlıklı olanıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git