Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Erken doğum denilen sürecin gebeliğin 20. haftasından sonraki dönemi ile 37. haftasından önce başlayan sürecinde yaşanabilen duruma verilen bir isimdir. Erken doğum prematüre şeklinde tıp dilinde yer alırken çok farklı nedenleri vardır. Çoklu gebelik ve amniyosentez sıvısında yaşanan dengesizlikler erken doğum belirtileri açısından tetikleyicidir.

Öncelikle rahim kasılmaları erken doğum belirtileri arasında en önde gelen işaretçilerdendir. Genital bölgede baskı hissi, adet dönemine benzer ağrıların yaşanması ile birlikte bel ve sırt ağrıları, kanlı akıntı, rahimde bazı değişikliklerin yaşandığı ultrason incelemeleri de mutlaka detaylı şekilde irdelenmelidir. Erken doğum belirtileri çok erken yaşta yaşanan gebeliklerde ya da geç yaşta yaşanan gebeliklerde oldukça sık şekilde rastlanmaktadır. 36 yaş üstü gebeliklerde erken doğum riski çok daha fazladır ve down sendromu riski de yüksektir.

Bebeğin ve annenin sağlığı açısından erken doğum belirtileri oldukça iyi bir şekilde takip edilmeli ve rutin kontroller aksatılmamalıdır. Bu süreçte yaşanan veya yaşanabilecek olan sorunlar en başından tespit edilerek erken müdahale ile tedavi edilebilmesi çok önemlidir. Evde veya yatakta istirahat veya hastanede yatış gibi tedavi yolları olmakla birlikte erken doğum belirtileri için buna neden olan bir enfeksiyon halinde ise hemen ilaç tedavisine başlanmaktadır. Bu dönemde hem annenin hem de bebeğin sağlığı öncelikli olurken bu konuda oldukça hassas davranmak gereklidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git