Efsanelerin Efsanesi: Nike Air Jordan Hikayesi ve Tüm Modelleri

Efsanelerin Efsanesi: Nike Air Jordan Hikayesi ve Tüm Modelleri

Basketbol ayakkabısı denilince akıllara ilk olarak Nike Air Jordan gelir. Sanılanın aksine ilk ortaya çıkışının ise Michael Jordan’la pek bir ilgisi yoktur. Peki bu ikonik model nasıl ortaya çıkmıştı? 1970’lerin başlarında bir uçak mühendisi olan Frank Rudy; uzay sanayisinde yaşanan sıkıntılar yüzünden mesleğine ara verdiği sırada kayağa yönelir ve kayak için özel bir ayakkabı tasarlamayı kafasına koyar. Ardından ise yakın arkadaşı Bob Bogert ile birkaç yıl bu konu üzerinde çalışarak hayalindeki ayakkabıyı üretir. Eski uçak mühendisi Rudy; tasarladığı ayakkabıyı seri üretime geçirmek için bir spor markası ile anlaşmaya geçmek ister. Seri üretim firma arayışında başta işler pek yolunda gitmez ancak birkaç olumsuz denemenin ardından Rudy, bir ayakkabı fuarına yeni bir marka olan Nike’ın da katılacağını duyup firmanın sahibiyle iletişime geçerek yetersiz bulunan ayakkabı modeli üzerinde bir takım değişiklikler yapar. Model, başlarda dayanıksız bulunsa da zaman içerisinde sporcular tarafından oldukça beğeni kazanır. Rahat olması dışında, daha dayanıklı bir hale getirilerek 1984 başlarında efsane NBA basketbol oyuncusu Michael Jordan ile piyasalara tanıtılır ve bu anlaşma ile adı Air Jordan basketbol ayakkabısı olarak anılmaya başlamış olur. Zaman içerisinde basketbol ayakkabısı olmakla kalmayıp, farklı kullanım alanları için farklı modellere de dönüştürülür..

İlk Üretilen Nike Air Jordan

İlk üretilen Nike Air Jordan modeli ise tahmin edileceği üzere Michael Jordan’ın kullanımı için 1984 de üretilmiştir. Siyah ve kırmızı renklerden oluşan ayakkabı modeli üzerinde çok az sayıda beyaz renk yer alıyordu. Bazı farklı renkteki modellerinin yayın tarihleri ise şu şekilde: Siyah-Kırmızı: 1985, Beyaz-Koyu kırmızı: 1985, Siyah-Kraliyet Mavisi: 1985, Beyaz-Mavi: 1986, Beyaz-Deniz yeşili: 2009, Siyah-Gri: 2009, Metalik Gümüş-Beyaz: 2010, Siyah-Antrasit: 2010.

Kronolojik Olarak Diğer Nike Air Jordan Modelleri

Nike, 1986’da yeni basketbol sezonu için Jordan 2 yi tasarladı ve bu model, ilkine göre daha rahat bir yastıklamaya sahipti. Bu sürecin ardından model, Nike logosu taşımayan ilk Jordan modeli oldu. Air Jordan 3 ise, topuk kısmı Air tabanlı ve arka tarafında Nike logosu bulunan ilk modeldi. Bu ayakkabının Michael Jordan’ın en sevdiği model olduğu da söylenir. Michael Jordan, basketbol hayatı boyunca birçok kez ayağında Air Jordan 3’lerle görülmüştür. 4. Model Jordan ise; Beyaz-Ateş kırmızısı-Siyah, Kapalı beyaz-Askeri mavi,  Beyaz-Siyah ve Siyah-Çimento grisi ile birlikte toplamda dört renk olarak piyasaya sürüldü. Micheal Jordan, küresel olarak satışa sunulan bu modelleri 1989’da “The Shot” olarak tanınan muhteşem atışını yaparken kullanmayı tercih etmişti. Jordan 5 Modeli ise, 1990’da bazı değişiklikler ile birlikte dil kısmı ve yarı saydam kauçuk tabanıyla yeni bir görünüme bürünerek piyasaya çıktı. 5 farklı renk seçeneği ile 1991’de satışa sunulan Nike Air Jordan erkek ayakkabı 6. Model ise aynı saydam kauçuk tabanın üzerinde “Nike Air” logosu taşıyan son modeldir. 1992 tarihinde Nike, ayakkabının ayağa uyum sağladığı huarache teknolojisi ile ürettiği Jordan 7 modelini piyasaya sürdü. Ancak bu model, öncekilerdeki gibi yarı saydam kauçuk tabana ve dışta görünür bir logoya sahip değildi. Logosu, 8-11 Modellerindeki gibi ayakkabı astarında bulunmaktaydı. Nike, 1992’deki yaz olimpiyatları için olimpiyat renklerinden oluşan ve Michael Jordan’ın olimpiyat forması numarası “9” un arka tarafında bulunduğu özel bir Air Jordan 7 modeli çıkardı. Air Jordan, 2016’dan beri birçok spor takımının ekipman sponsorudur.

Nike Air Jordan Bir Tutkudur!

Air Jordan basketbol ayakkabıları, özellikle basketbol severlerin çocukluktan gelen tutkularından birisidir. Bu tutku, her yeni modelde merak ve heyecana dönüşür. Sportive güvencesiyle, tüm modelleri inceleyerek, avantajlı Nike Air Jordan fiyatları ile sizin için en uygun ürüne kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git