Dudakların Kuruluğu Nasıl Geçer?

Dudakların Kuruluğu Nasıl Geçer?

Kadın erkek, genç yaşlı ayırmadan sıkça karşılaşılan bir şikayettir, dudak kuruluğu. Sadece estetik açıdan değil, yemek yeme, gülme gibi günlük aktivitelerde olumsuzluk yaratır. Peki, yok mu bir çaresi? Elbette var. Elde ettiğimiz bulguları sizlerle paylaşalım:

  • Dudak kuruluğu vücuttaki su seviyesiyle ilgilidir. Günde düzenli olarak su içmeye özen göstermek buna engel olacaktır.
  • Soğuk havalarda atkı, şalla; sıcak havalarda şapkayla dudakların korunması sağlanabilir. Dudakları yalamak kurumasını hızlandırır.
  • Süt, yumurta, patates, et, ceviz gibi B vitamini fazla olan gıdalar tüketerek nem dengenizi koruyabilirsiniz.
  • Dudakların nemlenmesi için lip balm, vazelin, kozmetik ürünlerin yanı sıra; balı, zeytin ve mango yağını direkt sürmek de aynı etkiyi gösterir.

Dudak Kremi; 1’er tatlı kaşığı vazelin ve sevdiğiniz esans yağını iyice yoğurun. Küçük bir boş kaba ya da boş ruj kutusuna karışımı doldurun. Bir gece buzlukta bekletin. Dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

  • Peeling sayesinde bölgedeki ölü deriden kolayca kurtulabilirsiniz.

Dudak Peelingi İçin; 1’er çay kaşığı bal, toz şeker, Türk kahvesini cam kapta karıştırın. Dudaklarınıza sürün ve birbirine yedirin. Ilık suyla durulayın. Karışımı buzdolabında ağzı kapalı olarak saklayın. Böylece tazeliğini koruyacaktır. İhtiyaç halinde tekrar kullanabilirsiniz.

Pürüzsüz Dudaklar İçin Maske

Küçük bir domates, 1 tatlı kaşığı bal, 1 yemek kaşığı ev yapımı yoğurt gerekli. Domatesin suyunu çıkarın ve diğer malzemeleri ekleyerek karıştırın. Dudaklara sürerek 15 dakika bekleyin ve durulayın. İhtiyaç halinde tekrarlayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git