Dudak Çatlakları İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Dudak Çatlakları İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Nemden yoksun, kuruyan dudaklar için en büyük tehlike çatlaklardır. Çoğu zaman bu çatlaklar dudak derisinin soyulması ile kanama ve şişlik gibi olumsuz durumlara yol açar.

Dudak çatlakları nedenleri arasında; kadınların makyaj malzemeleri, güneş ışığı, alerjik reaksiyonlar, ağızdan nefes alma, kuru ve soğuk hava, gibi etkenler gösterilebilir. Dudakları aşırı derecede yalamak da dudakların çatlamasına neden olur. Çünkü tükürük bezi, nem alıcıdır. Dudakları nemsiz bırakarak kurumasına ve çatlaklar oluşmasına neden olur.

Dudak çatlakları için doğal tedavi yöntemleri arasında, evde günlük uygulanabilecek yöntemler mevcuttur.

Şeker: Çatlamış dudaklarda, ölü hücreleri arındırıp ve yumuşak canlı dokuyu geri kazandıran bir etki verir. 1 çay kaşığı bal ile bir çay kaşığı şeker karıştırılır. Elde edilen karışım dudaklara sürülür. Sürdükten sonra dudaklar, çevresi ile birlikte hafifçe ovulur. Bir dakika kadar bekletildikten sonra su ile durulanır.

Bal: Anti-bakteriyel özelliği sayesinde, etkili bir çözümdür. Yüksek nemlendirme sağlar. Günde birkaç kez sade olarak uygulanabilir.

Hindistan Cevizi Yağı: Kuru ve soğuk havanın neden olduğu dudak çatlakları için doğal tedavi yöntemleri arasında nemlendirici etkisi ile rol oynar. Tek başına dudaklara uygulanabileceği gibi, zeytinyağı ilavesiyle de uygulanabilir.

Aloe Vera: Dudakları iyileştirmenin yanında, ağrıları hafifletici etkisi ile oldukça donanımlı bir bitkisel çözümdür.

Salatalık: Kolayca ulaşılabilir bir besin olan salatalık, cilde sağladığı büyük faydaların yanında, dudak için de iddialı bir çözümdür. Salatalık suyu veya salatalık dilimi şeklinde dudaklara sürülür. Kuru dudaklar için en hızlı çözümdür.

Kahverengi Şeker: Badem yağı veya zeytinyağı  ile karıştırılarak uygulanabilir. Günde bir iki kez uygulanması etkisini arttırır.

Su: Doğal nemlendirici en büyük kaynaktır. Günlük olarak, bolca tüketilmesinin bütün vücuda faydası dudaklardan başlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git