Donuk Omuz Rahatsızlığı

Donuk Omuz Rahatsızlığı

Geçmeyen bir ağrı veya tutulma hissi ile farkedilen donuk omuz, sık görülen bir eklem rahatsızlığıdır. Donuk omuzun nedenleri arasında zorlama ve travmalar ilk sırada yer almaktadır.

Donuk Omuz Neden Olur?

Ağırlık kaldırma, zorlama veya travma sonucunda omuz ekleminde zaman zaman ağrı ve hassasiyet meydana gelebilir. Bazen bu rahatsızlığa omuz eklemindeki keseciklerin iltihaplanması dahi neden olabilir. Kol yukarı kaldırıldıkça ağrı daha net bir hal alır. Ağrıyla birlikte omuz hareketleri kısıtlanır ve omzun rahat hareket ettirilememesi sonucunda ‘donuk omuz’ adı verilen bir durum meydana gelir.

Ağrı nedeniyle kişi kolunu kaldıramaz ve hareket ettirmekte güçlük çeker.  Donuk omuz tek bir omuzda meydana gelebileceği gibi her iki omuzda da olabilir. Bazı kronik hastalıklar da omuz eklemini bu şekilde etkileyebilir. Diyabet, guatr ve kolesterol hastalıklarında donuk omuz vakalarına daha yüksek şekilde rastlanır.

Donuk omuz rahatsızlığının tanısı için hekim muayenesi gerekir ve omuz eklemini görüntüleyen tetkiklerin değerlendirilmesi ile doğru teşhis konulur. Hekimin vereceği fizyolojik terapi egzersizleri hastaya yardımcı olacaktır. Egzersizlerden önce ılık duş almak ve egzersiz sonrası soğuk kompres uygulamak şikayetlerin azaltılmasına da büyük oranda yardımcı olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git