Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?

Genel anlamda doğum kontrol hapları hormon kaynaklı ilaçlarlardır. Bu hormonlar östrojen ve progesteron isimli hormonlardır. Genel olarak gebeliğe karşı koruma oranları yüksektir. Bu nedenle rahatlıkla tercih edilirler. Kullanımı ise çok pratiktir.

Piyasada bulunan belli başlı doğum kontrol hapları ise;

Lyndıol doğum kontrol hapı : Adet döneminin ilk gününden itibaren her gün aynı saatlerde kullanılır. Haplar bitince 6 gün ara verilerek sonraki gün tekrar başlanılır.

Mınulet doğum kontrol hapı : Adetin ilk gününden itibaren 21 gün her gün aynı saatte alınır. Bitince 7 gün ara verilerek aynı düzende tekrar başlanır.

Yasmin tablet : En çok kullanılan doğum kontrol hapı olarak bilinmektedir. Türkiye’de sıklıkla kullanılır. 21 gün boyunca aynı saatte alınmak suretiyle kullanılır. 7 gün ara verilerek tekrar başlanılır.

Doğru şekilde kullanıldığında doğum kontrol haplarının gebelikten koruma oranı yüksektir. En çok tercih edilen korunma yöntemlerindendir. Doğum kontrolü tabletlerini düzenli şekilde talimatlara uyarak kullanarak hamile kalan kadın sayısı ise araştırmalara göre oldukça azdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git