Doğum Kontrol Hapları Hakkında Efsaneler ve Gerçekler

Doğum Kontrol Hapları Hakkında Efsaneler ve Gerçekler

Doğum kontrol hapları çok uzun yıllardır gebelikten korunma için kullanılan etkili bir yöntem olmasına rağmen ne yazık ki hakkındaki efsaneleşmiş önyargılar sebebiyle en az tercih edilen yöntemlerden biri. Bu yazı doğum kontrol hapları ile ilgili ufkunuzu açmak için yazıldı.

1.Doğum kontrol hapları kilo aldırırmış.

Efsane! Yeni nesil doğum kontrol hapları, iştah açıcı olmadığından kilo artışınızı doğrudan etkilemez. Herhangi bir kalori içermez, şişmanlığa veya obeziteye neden olmaz. Hatta su ve tuz tutulumunu engellediği için şişme ve ödem oluşmasını da engeller ve kilo artışına neden olmaz.

2.Doğum kontrol hapları, kansere karşı koruyucu etki gösterirmiş.

Gerçek! Doğum kontrol hapları kansere yakalanma riskini azaltır. Rahim kanseri riskini %50, bağırsak kanseri riskini %15, yumurtalık kanseri riskini %40-50, tüm kanser risklerini ise %12 oranında azaltır. Büyük araştırmalarda meme kanseri ile doğum kontrol hapları arasında sağlam bir ilişki gösterilmemiştir

3.Doğum kontrol hapları, adet düzenini bozarmış.

Efsane! İlk aylarda düzensiz kanamalar, lekelenmeler olabilir, adet kanamanız azalabilir; zararsızdır ve birkaç ay içinde düzene girer. Düzene girdikten sonra da doğal döngünüzden çok daha düzenli bir adet süreci yaşarsınız. Vücut saatinizi bozmaktan çok düzene sokmak için doğum kontrol hapları kullanılabilir.

4.Doğum kontrol hapları, cinsel isteği azaltırmış.

Efsane! Cinsel yaşamı etkileyen çokça faktör olduğu bilinen bir gerçektir. Yetiştirilme tarzı dahi cinsel tavrı ve isteği etkileyebilir. Kullanılan doğum kontrol yöntemlerin kişilere etkisi ise oldukça şahsidir. Doğum kontrol hapı kullanılırken riskli yöntemlere gerek kalmayacağı için cinsel yaşam daha güvenli hale gelir. İstenmeyen gebelik endişesi olmayınca cinsel ilişkiden daha fazla zevk alınır.

5.Bütün doğum kontrol hapları aynıymış.

Efsane! Tüm doğum kontrol hapları aynı değildir. Doğum kontrol hapları, farklı içeriklere sahiptir ve farklı ek yararlar sağlarlar. Bu nedenle kişiye özel doğum kontrol hapı önerilir.

6.Doğum kontrol hapı varsa prezevatife gerek yok.

Efsane! Doğum kontrol hapı gebelikten koruma yüzdesi en çok olan korunma yöntemi olabilir ancak cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı herhangi bir koruması bulunmamaktadır. Bu nedenle eğer cinsel açıdan aktif bir hayatınız varsa, partnerinizi çok iyi tanımıyorsanız veya hali hazırda partnerinizin cinsel yolla bulaşan bir hastalığı varsa doğum kontrol hapı tek başına yeterli olmayacaktır. Prezervatif kullanmanız gerekir.

7.Doğum kontrol hapının kullanımı bırakıldıktan sonra bile koruyuculuğu devam edermiş.

Efsane! Doğum kontrol hapları yalnızca kullanıldığı süre boyunca sizi gebelikten korur. Hapı bırakmanızın ardından doğal döngünüze geri döndüğünüzde hamile kalmak için önünüzde hiçbir engel kalmamış olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git