Diş Ağrısına Ne Tür Tedaviler Uygulanır?

Diş Ağrısına Ne Tür Tedaviler Uygulanır?

Diş ağrısı bireyin günlük yaşamını fazlasıyla olumsuz etkileyen bir sorundur. Diş ağrısı başladığı zaman ağrı yüzün tamamına hatta kulağa dahi vurabilmektedir. Ağrının şiddeti genellikle çok fazla olmaktadır. Özellikle diş etinde ya da diş kökünde apse olması diş ağrısının şiddetini arttırmaktadır. Diş kökünde çürük olması da yine diş ağrısının nedenleri arasındadır. Diş ağrısına neden olan durumlar arasında ağız bakımı yapılmaması asitli ve diş minelerine zarar veren besinler tüketilmesi de bulunmaktadır. Ancak diş ağrısının en büyük nedeni diş çürükleridir.

 

Diş Ağrısı Ne Zaman Artar?

Çürük dişler genel olarak sürekli ağrı yapmaktadır. Ancak diş ağrıları özellikle gece uykuda iken artmaktadır. Uyku esnasında sinirlerde gevşeme olması diş etine doğru iltihap akışının başlamasına neden olmaktadır. Çürük bölgede iltihap yoğunlaşmasına bağlı olarak da gece diş ağrısının şiddeti aşırı derecede artmaktadır. Bunun dışında diş çürüğü olan bireylerin aşırı soğuk ve aşırı sıcak içecekler tüketmesi de diş etinde zonklama olmasına ve ağrının artmasına neden olmaktadır. Aşırı şekerli besinler tüketilmesi de diş çürüğünde oluşan ağrının artmasına neden olmaktadır. Diş ağrılarında evde tedavi yöntemleri de bulunmakta olup bunlar kalıcı yöntemler değildir. Sadece anlık rahatlama sağlamaktadır. Diş ağrılarına mutlaka bir diş hekimine gidilmesi ve gerekli tedavinin başlatılması gerekmektedir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısına evde yapılan müdahalelerin hiçbiri tedavi olarak görülmemelidir. Ancak diş ağrısı çok şiddetli bir ağrı olduğu için evde de ağrının azalması için bir takım önlemler alınabilir. Diş ağrısı arttığı zaman;

  • İlk yapılması gereken diş etleri arasında ya da diş çürüğünde herhangi bir besin kalıntısı varsa çıkarılması için dişleri fırçalamak ve gerekirse diş ipi ile dişlerin arasını temizlemektir.
  • Yine şiddetli diş ağrılarının azalması için tuzlu su ile bir kaç defa gargara yapılabilmektedir. Bu da ağrının azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Bunlar dışında ağrıyan bölgeye karanfil koyularak bölgenin uyuşması sağlanabilir.
  • İltihaplı dişlerde doktorun da tavsiyesi ile antibiyotik kullanılabilir. Diş ağrıları genel olarak iltihap nedeni ile arttığından mutlaka antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Diş ağrısını doğal yöntemlerle geçirmenin yolları için bağlantıya tıklayın.

Diş Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Diş ağrısı için tedavi farklılık göstermektedir. Uygulanacak tedavi de öncelikle diş ağrısının nedeni araştırılmalıdır. Ağrının nedenine göre tedavi uygulanmalıdır. Her diş ağrısı aynı nedenden değildir. Bazı kişilerde çürük bazı kişilerde iltihaplanma nedeni ile diş ağrısı olabilmektedir. Diş ağrısı ile ilgili mutlaka diş hekimine başvurulmalıdır. Diş apsesi nedeni ile oluşan diş ağrılarında öncelikle ilk yapılması gereken iltihabın yok edilmesidir. Bunun için öncelikle doktorun verdiği antibiyotik ilaç kullanılmalıdır. İltihap geçtikten sonra tekrar doktora başvurulmalıdır. Dişin durumuna göre diş hekimi tarafından gerekli müdahale yapılmalıdır. Diş eğer tedavi edilebilir durumda ise kanal tedavisi yapılarak çürük bölge tamamen kazınır ve dolgu yapılarak sorun giderilir. Ancak diş tedavi edilecek durumda değilse çekilmesi gerekebilir.

Diş çekilmemesi durumunda diğer dişlerde de enfeksiyon oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle kurtarılamayan dişin mutlaka çekilmesi gerekmektedir. Son yıllarda ilerleyen teknoloji ile diş tedavilerinde büyük gelişme görülmektedir. Genellikle bazı cerrahi yöntemlerle diş çürümeleri gibi durumlar kontrol altına alınabilmektedir. İlerleyen teknoloji sayesinde diş çekimine genel olarak gerek kalmamaktadır. Birçok düş çürüğü ve diş ağrısı sorunu kanal tedavisi ile kontrol altına alınabilmektedir. Dolgu yapılarak dişlerin sağlıklı olmasına yardımcı olunmaktadır. İnsanlar genel olarak diş ağrısı çektiklerinde diş hekimine gitmek istememektedir. Bu durumda diş çürüğü ve apsenin artması ile dişin kurtarılma oranı düşmektedir. Bu nedenle mutlaka diş hekimine başvurulmalıdır.

Sağlık ve sağlıklı yaşama dair tüm merak ettikleriniz kadin.com’da.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git