Dikkat Eksikliği Sadece Okula Değil Hayata da Etki Eder

Dikkat Eksikliği Sadece Okula Değil Hayata da Etki Eder

Toplumun %7-8’sinde görülen dikkat eksikliği, kişinin hayatını kısıtlayan fakat çoğu zaman önemsiz olarak görülen bir hastalıktır. Kişiler arası ilişkilerin bozulmasına da neden olabilen bu hastalık, genetik kökenlidir. Anne karnında ya da çocuklukta başlayabilen dikkat eksikliği, %60-70 oranında erişkinlik dönemine kadar devam etmektedir. Hiperaktiviteden farklı bir bozukluk olmasına rağmen yine de beynin aynı bölgesinden kaynaklandıkları için birlikte değerlendirilebilirler.

Bu rahatsızlık, bireylerin okul dönemine ciddi şekilde etki eder. Çabuk sıkılan ve bıkan çocuklar; ödev yapmak istemez ve ödev yapmakta ciddi şekilde zorlanırlar. Bunun yanında okul sıralarında uzun süre oturmak istemezler. Bu nedenle de çeşitli bahaneler uydurarak sık sık oturdukları yerden kalkarlar. Yine ders sırasında sıkılmaları nedeniyle sınıfın dikkatini ve huzurunu bozacak hareketlerde bulunabilirler. Bahsedilen bu durumlar, dikkat bozukluğunun okul hayatına olan birkaç etkisidir. Ancak bu hastalık sadece okul hayatına değil, bireyin tüm hayatına etki eder. Peki, dikkat eksikliği yaşayan bireyler, hayatları boyunca ne gibi zorluklar ile karşılaşırlar? Bu rahatsızlığı yenmenin bir yolu var mıdır?

Dikkat Eksikliği Hayatı Nasıl Etkiler?

Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler, erken yaşlarda tedavi görmeleri durumunda toplumsal hayata adapte olabilirler. Ancak semptomlar dikkatle incelenmez ve tedaviye başlanmazsa, bireyler hayatları boyunca belli zorluklar çekebilirler. Sosyal ilişkilerde zorlanan birey, tepkilerini kontrol edemeyip agresif davranışlar sergileyebilir. Yine odaklanmada ve diğer kişiler ile ilgilenmede zorluklar yaşadığı için sosyal aktivitelerde sıkıntı yaşayabilir. Bazen bu durum dışlanmalarına neden olabilir. Çünkü çoğu zaman bir oyunu kurallarına göre oynamak konusunda aykırı davranırlar.

Bireylerin yaşadıkları bu durumun hayatlarına daha pek çok olumsuz yansıması olabilir. Ancak dikkat bozukluğu, tedavisi mümkün bir hastalıktır. Bunun için çeşitli ilaçların kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu ilaçların bazıları 3 yaş sonrası için uygunken bazıları ise 6 yaş sonrası için önerilmektedir.

Tüm bunların yanında günümüzde bu hastalığın tedavisi için içinde farklı egzersizlerin yer aldığı kitaplardan oluşan dikkat güçlendirme setleri bulunmaktadır. Bu setler, dikkat eksikliği yaşayan bireyin görsel, işitsel hafızasının, odaklanma ve ayırt etme gibi becerilerinin gelişmesini sağlar. Siz de Başaran Yayınları tarafından sunulan bu yararlı setlerden satın alabilir, çocuğunuzun dikkatinin gelişmesi için ona destek olabilirsiniz. Detaylar İçin;https://www.basaranyayinlari.com.tr/kategori/dikkat-eksikligi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git