Detoks ve Diyet

Detoks ve Diyet

Detoks ve diyet son dönemde birlikte isimlendirilse de kilo sorunu olmayanlar için de detoks önemli bir yenilenme sürecidir. Diyet yapmak için değil, vücudun toksinlerden arınması ve temizlenmesi için gerekli olan bir dönemdir. 1-3 gün arasında değişen detoks sürecinde vücudun sadece sıvı alınması sağlanabilir ya da belirli yiyeceklerin tüketilmesi engellenebilir. Bu dönemde kişinin mümkünse meditasyon yapması ve paketlenmiş hiçbir şey, ekmek ve unlu mamuller tüketmemesi gerekiyor. Diyet yaparken de normal beslenirken de yapılacak detoks kürleri sayesinde kişinin ideal kilosuna ulaşmasının yanında vücudunun toksinlerden arınması mümkün olabilir.

Detoks Nasıl Yapılır?

Sebzelerin sıvılaştırılması ya da çorba şekline getirilmesiyle yapılan detoks kürleri, sıcak ya da normal sıvı tüketilmesiyle yapılır. Gün boyu hiçbir şey yiyip içmeden sadece bu detoks içeceklerinin içilmesi diyet yapar gibi bir disipline girilmesine neden olur. Böylece kilo verme de sağlanır ve vücut sağlıklı hale gelir. Diyet yaparken detoksun yararları:

  • Vücuttan ödem atılması,
  • Daha fazla kilo verilmesi,
  • Cildin canlı ve parlak görünmesi,
  • Vücudun toksinlerden arınmasını sağlamaktır.

Her insana faydası olacak olan detoks sayesinde insanların daha canlı ve güzel cildinin olması da mümkün olur. Özellikle koyu yeşil sebzelerle birlikte tüketilen C vitamini destekleri hem diyet üzerinde hem de cildiniz üzerinde etkili olacaktır.

Sadece Detoksla Kilo Verilir Mi?

Bazı sağlık kamplarında sadece sıvı ve püre şeklinde besinlerin tüketilmesiyle diyet yapılmaktadır. Ancak bu durum son derece sakıncalıdır. Çünkü her yapılan ve egzersizlerle desteklenen bu programlarla ünlü isimler kısa sürede kilo vermeye başlamıştır. Ölümcül sonuçları olabilen detoks kamplarından uzak durulması ve normal diyet düzeninde beslenilmesi daha iyi bir tercih olacaktır. Kilo sorunu olan ve ideal kilosunda olup sağlıklı beslenmek isteyenler haftada 1 ya da 2 gün detoks yapabilirler. Koyu yeşil sebzelerin katkısız olarak suyunun sıkılması ve öğün olarak tüketilmesi şeklinde detoks kürleri yapılabiliyor. Hatta bunun için dize detoks kürlerini getiren kurumlar bile bulunuyor.

Meyve Detoksları

Meyve detoksları^konusunda diyet yaparken tatlı krizleriyle baş edemeyen kişiler meyvelerden yararlanabiliyor. Meyvelerden çeşitli karışımlar oluşturarak detoks yapan birçok kişi, hem tok kalmayı sağlıyor hem de kilo konusunda kontrol sağlıyor. Kırmızı meyvelerin anti aging özelliği, kilo verme üzerindeki olumlu etkileri sayesinde kilo vermek çok daha kolay oluyor. Ayrıca diyet sonrasında da haftada bir gün detoks yapılması vücudun temizlenmesini sağlamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git