Çocuklarda Egzama Neden Olur?

Çocuklarda Egzama Neden Olur?

Ciltte kaşıntı ve kızarıklık ile kendini belli eden egzama sadece yetişkinlerin yaşadığı bir sorun değil. Aynı zamanda çocuklar hatta bebekler de bu problemi yaşayabiliyor. Dolayısıyla çoğu zaman anne babalar egzama nedir sorusuna odaklanıyor. Bu cilt rahatsızlığının nedenleri de sıklıkla merak ediliyor. Peki, egzamanın nedenleri neler? Egzama semptomlarına neden olan unsurları şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Kalitesiz Ürünler

Cildi tahriş eden kalite düzeyi düşük ürünleri kullanmak, günümüzde çocuklarda ve bebeklerde görülen egzamanın en yaygın nedenidir. Çocukların hassas bir cilt yapısına sahip olduklarını unutmamak gerekiyor. Haliyle cildin dış etkenlere daha açık olması, kalitesiz ürünlerden kolaylıkla etkilenmesini beraberinde getiriyor.

  • Alerjenler

Bir diğer neden de alerjenlerdir. Küf, polen ya da toz gibi alerjenlerin yoğun bir şekilde bulunduğu ortamlar, egzamaya davetiye çıkarmak anlamına geliyor.

  • Mikroplar

Virüs ve mantarların da bu cilt hastalığına neden olduğu biliniyor. Farkında bile olunmasa da kimi zaman cilt mantar ya da virüslere temas ediyor. Bu durum kısa zamanda cildin tepki vermesine yani egzamaya yol açıyor.

  • Gıdalar

Bazı çocuklarda yumurta, süt ürünleri, soya ürünleri, buğday ya da tohum içeren gıdalar egzamaya yol açabiliyor.

  • Stres

Çocuklarda stres olur mu demeyin. Tıpkı yetişkinler gibi onlar da kimi zaman aşırı oranda stres yaşayabiliyor ve bu durum vücutlarında bazı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebebiyet veriyor. Bunlardan biri de egzamadır.

Egzamaya Ne İyi Gelir?

Şayet çocuğunuzda egzama problemi varsa mutlaka doktora danışmalısınız. Aynı zamanda çocukların cilt bakımı için her daim kaliteli ve doğal içeriklere sahip ürünleri kullanmanız gerekiyor. Bu ürünleri bulmak aslında hiç zor değil. Bu noktada deneyimli annelere kulak vermekte fayda var.

Deneyimli anneler bebek ve çocuk cilt bakımı için genellikle Mustela marka kremleri tercih ediyor. Dermatolojik açıdan gerekli tüm testlerden geçirildikten sonra kullanıma sunulan bu ürünleri internetten de inceleyebilirsiniz. Çocukların hassas cilt yapısına uygun içeriklere sahip olan krem çeşitleri için Mustela.com.tr adresini hemen ziyaret edin. Bu internet sitesinde egzama konusunda da detaylı bilgi bulunuyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git