Cilt yaşlanması ve kırışıklıklar

Cilt yaşlanması ve kırışıklıklar

Her yaşın ayrı bir güzelliği olsa da, daima genç ve güzel kalmak her kadının arzusudur. Maalesef, yaşlanmayı önlemek imkansızdır. Ama yaşlılığın ortaya çıkardığı birçok sorun ve kırışıklıkları, kozmetik ürünler ve doğal yöntemlerle yok ederek, cildi genç tutmak mümkündür.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte, belirli bir süre hücrelerin gelişimi azaldığı için deri incelir. Cildin elastik yapısını sağlayan ve yoğunlaştıran kolajen proteinlerinin yapısı bozulur. Cilt, elastikiyetini ve yoğunluğunu kaybeder, nem dengesini koruyamaz ve yağ salgılayan bezler işlevini durdurur. Vücutta bulunan yaraların iyileşme süreci de buna bağlı olarak gecikir.

Mimikler, yüz kasları sayesinde oluşur. Ama ne yazık ki, yaşınızın ilerlemesiyle birlikte aynı mimikler sizin aleyhinize çalışmaya başlar. İlerleyen yaşlarda yüz ifadelerine bağlı olarak kasların kasılması, yüz bölgesindeki kırışıklıkları ortaya çıkarır.

Doğal yaşlanma etkilerinden bağımsız olarak, güneş ışınlarının zararlı etkileri cildin erken yaşlanmasına sebep olur. Ayrıca sigara kullanmak, hava kirliliği ve stres gibi hayatımızdaki faktörler de cildin erken yaşlanmasına neden olmaktadır.

Cilt üzerinde meydana gelen bozukluklar; çoğunlukla ince kırışıklıklar, kahverengi lekeler ve damarların belirgin şekilde ortaya çıkması olarak gözlemlenir. Ciltte yaşlanmanın belirtileri kendini farklı şekilde göstermektedir:

• Kahverengi lekeler,
• Cildin parlaklığını ve canlılığını kaybetmesi,
• Dudak ve göz çevresinde ortaya çıkmaya başlayan kırışıklıklar,
• Cildin daha mat ve soluk görünmesi,
• Damarların genişleyip belirgin hale gelmesi,
• Cilt altında var olan yağ dokusunun azalması ile ilgili oluşan sarkmalar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git