Cilt Tipleri ve Özellikleri

Cilt Tipleri ve Özellikleri

Merhaba sevgili özgün kadın okurları bu konumuzda sizlere cilt tiplerini ve cilt tiplerinin özelliklerinden, hassasiyetlerinden ve ne gibi şeylere dikkat edilmesi gerekiyor bunlara değineceğiz.

Normal Cilt Tipi ve Özellikleri

Normal bir cilt tipine sahip kişiler diğer cilt tiplerine göre daha şanslıdır. Normal cilt tiplerine sahip olanlarda genelde leke-akne gibi kötü gidişatlar görünmez. Normal cilde sahip olan kişiler genelde pürüzsüz bir cilde daha rahat ulaşabilmektedir. Yüz bölgelerinde çıkan akneler ise çok küçük olduğundan kötü bir görüntü oluşturmamaktadır. Normal cilde sahip olan kişiler sorunsuz bir cilt yapısına sahip olmak istiyorsa çeşitli cilt maskelerinden biraz uzak durmaları gerekir.

Kuru Cilt Tipi ve Özellikleri

Kuru cilde sahip olan kişiler gündelik yaşantılarda çok dikkat etmelidirler. Özellikle günün çoğu ev dışında dışarda geçiyorsa kuru cilde sahip olanlar için bu önemli bir konudur. Çünkü çeşitli hava değişiklikleri kuru cilt yapısına sahip olan kişiler için yoğun bir şekilde etki görür. Kuru cilt tipine sahip kişilerin çok sıcak ve soğuk günlerde dikkat etmesi gerekiyor ciltte birden oluşan aşırı kuruluk ve pullanma ile karşılaşabilirsiniz. Kuru ciltlerde gözenekler fazla belirgin oldukları için cilt tazeliğini kaybeder ve kötü bir görünüme davet çıkartır. Ciltteki nem kaybı yüksek olduğu için genç yaşlarda cilt kırışıklıkları ile karşılaşabilirsiniz. Kuru cilde sahip kişiler için nemlendirme yöntemi kırışıklığın önüne geçirebilir.

Yağlı Cilt Tipi ve Özellikleri

Yağlı cilde sahip olan kişilerin en büyük derdi siyah noktalar aknelerdir. Cildin aşırı yağlanmasından kaynaklanan olumsuz etkiler yüzeyde aknelerin çıkmasına veya lekelerin oluşmasına sebep olmaktadır. Bunun dışında yağlı cilt yapısına sahip kişilerde cilt aşırı parlaklık göstermektedir. Cildin dış bölümlerinde yer edinen sebumlar cildin parlak görünmesine neden olur. Yağlı cildin en faydalı etkeni ise kırışıklıklara karşı dirençli olmasıdır. Yağlı cilde sahip olan kişiler ciltteki yağları az seviyeye düşürecek ürünler veya bitkisel tarifler denemesi sivilce, akne, siyah noktalar gibi olumsuz etkilerin önüne geçer.

Karma Cilt Tipi ve Özellikleri

Karma cilt tipine sahip olan kişilerde 2 türlü etki bulunur. Bu etkiler yoğun kuruluk ve ciltte yoğun yağ salgıları oluşturan cilt tipidir. Bu cilt tipi diğer cilt tiplerine göre daha bakımı daha zor ve zahmetlidir. Genellikle alın bölgeleri ve burun kısımlarında yoğun yağ salgıları oluşturur. Karma cilt tipine sahipseniz eğer birbirinden farklı ürünler kullanarak cildinizi belirli bir periyoda koyabilir ve düzenin sağlayabilirsiniz.

Hassas Cilt Tipi ve Özellikleri

Hassas cilde sahip olan kişilerde çeşitli ve dikkatli kullanılmayan ürünlerin ciltte kaşınmalar ve kızarıklıklar oluşturduğu saptanmıştır. Kullandığınız kozmetik ürünlerin seçimine dikkat etmeniz gerekir. Hassas cilde sahip olan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli husus kozmetik ürünleri kullandığınız dönem içerisinde ne çok sıcak ne çok soğuk duşa girmeyin. Ilık diye tabir ettiğimiz su ile yıkanmanız faydanıza olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git