Cilt Kuruluğunu Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Cilt Kuruluğunu Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Özellikle kış aylarında rüzgar ve soğuk havanın etkisiyle cildimiz yıpranıyor. Aşırı kuru bir cildin sizi daha yaşlı gösterebildiğini ve egzamalara neden olacağını belirmekte fayda vardır.

Cilt Kuruluğu İçin Yapmanız ve Yapmamanız Gerekenler

Su Tüketimi
Cildimizi destekleyen en önemli kaynak, su tüketimidir. Yaz ve kış sağlıklı bir cilt için günde 10 bardak (2 litre) su içilmelidir.

Banyo Süresi 
Soğuk havalarda sıcak bir duş almak hem bizi ısıtır hem de biraz gevşetir. Ancak bunu çok sık yapmak ve dakikalarca duş almak cilt kuruluğunu artırıyor. Ayrıca suyun çok sıcak değil, ılık olmasına özen göstermelisiniz. Banyodan sonra ise cildinize uygun bir nemlendirici kullanmanız önemlidir.

Kese ve Peeling 
İlerleyen yaşlarda cildimiz incelir ve sıkılığını zamanla kaybeder. Kuru ve soğuk havanın da etkisi ile tahriş ve yaraların oluşmaması için kese ve peeling yaptırmaktan mutlaka kaçının.

Bol Meyve ve Sebze Tüketimi 
Cildimize destek olmak için bol bol meyve-sebze tüketmek gereklidir. Başta C vitamini hem cildi gençleştirme hem de nemlendirme özelliğine sahiptir. Portakal, mandalin, kivi, maydanoz ve salatalık gibi C vitamininden zengin besinleri tüketmek iyi bir tercihtir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git