Cilt Kırışıklığının Nedenleri

Cilt Kırışıklığının Nedenleri

Cilt problemleri arasında en önemlisi kırışıklıklar olarak kabul edilir. İlerleyen yaş faktörü başta olmak üzere birçok etken kırışıklık oluşumunu tetikler. Cilt kırışıklığının nedenleri öğrenildikçe, önlem açısından da daha faydalı adımlar atılabilir. Kırışıklıklara neden olan bazı etkenler kalıtsal olduğu için engellenemeyebilir ancak kimi etkenlerin önüne geçilebilir.

Yaş ilerledikçe cilt esnekliğini yitirir ve bu nedenle kırışıklıklar artar. Yetersiz sıvı tüketimi, aşırı alkol ve sigara kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları da kırışıklık nedenleri arasında gösterilebilir. Çok fazla güneş ışığına maruz kalmanın yanında, çok soğuk havalar da kırışıklıkları arttırmaktadır. Çok fazla mimik yapmak ve yüz kaslarının konuşurken çok fazla hareket etmesi de kırışıklık oluşumunu tetiklemektedir.

Makyajın gün sonunda nasıl çıkarıldığı da önemlidir. Hızlı, sert ve zararlı malzemeler ile makyaj silmek cildin kırışmasına neden olacaktır. Yumuşak ve yavaş hareketlerle makyajı silmek gerekiyor.

Dış etkenler olarak sayılabilecek kırışıklık nedenleri engellendikçe, yaşa bağlı oluşan kırışıklıklar da geciktirilebilir. Nedenlerine göre doğal ürünlerle de cilt koruma altına alınabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git