Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Öncelikle hergün düzenli olarak yapılması gereken cilt temizliği, güzel bir cilde kavuşmanızın ilk basamağıdır. Dış ortamlarda bulunan çeşitli zararlı gaz bulutları, toz tabakaları ister istemez cildinize zarar verip çeşitli akne ve sivilce oluşuma sebep vermektedir. Özellikle yüzünüzü günlük olarak bol bol yıkamanız gerekmektedir. Yüzünüzü yıkarken nemlendirme özelliği olan jel yardımı ile yıkayabilir isterseniz doğal zeytinyağlı sabunları tercih edebilirsiniz veya yüz yıkamak için özel olarak nemlendirme özelliği olan sabunlarıda kullanabilirsiniz. Ayrıca yüz temizliği için temizleme sütlerinden de kullanım sağlayabilirsiniz. Eğer bunlara ulaşma imkanınız yoksa evlerinizde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz salatalık ile cilt bakımı tarifini sizlerle paylaşalım.

1 adet salatalığı temiz su ile iyice yıkayarak temizleyin. Hemen sonra rende ile kabuklu şekilde rendeleyin. Küçük bir tencereye su koyup salatalık püresini içine ekleyip 15 dk boyunca kaynatın. Soğumasını bekledikten sonra pürenin üzerine 25gr kadar badem yağı, bir kaşık sıcak süt ekleyip karıştırın. Bu karışımı her sabah yüzünüzü temizledikten sonra yüzünüze sürün.

Cilt bakımı için diğer bir yöntem ise toniklemedir. Tonikleme ile siyah nokta ve sivilce çıkmasını engelleyebilirsiniz. Yine doğal yollarla elde edilmiş kimyasal esans bulundurmayan gül suyu ile tonik olarak tercih edebilirsiniz. Gül suyunu pamuğa dökerek yüzünüzü silin. Yaklaşık olarak 10 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayıp durulayın. Düzenli kullanım sonrası yüzünüzdeki değişikliğe şahit olacaksınız.

Cilt temizliği ve bakımı için diğer bir yöntem ise nemlendirici kremlerdir. Nemlendirici kremler sayesinde cildinizin ihtiyaç duyduğu mineralleri alması gerekir. Cilt için tipinize uygun kremleri seçmeniz önemli bir noktadır. Cilt tipinize uygun olmayan kremler yüzünüzde istediğiniz sonuçları vermeyebilir. Sizlere evlerinizde doğal krem yapımını tavsiye ediyoruz.

  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
  • 3 damla mavi anemon yağı
  • 5 damla çörek otu yağı
  • 1 tatlı kaşığı bitkisel gliserin eleyip karıştırın

Güneşe çıkmayacağınız zaman evlerinizde gündüz uygulayabilirsiniz. Biz akşamları kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu karışımı cam şişenin içine koyarak buzdolabında saklayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git