Çiğ Köfte Yapmanın Püf Noktaları

Çiğ Köfte Yapmanın Püf Noktaları

Daha çok Urfa ve Adıyaman bölgesinde yapılan çiğ köfte, bulgur, et, isot ve damak tadına göre yeşillikler ile birlikte yapılan bir köfte türüdür. Adından da anlaşıldığı gibi yoğurulduktan sonra pişirilmeden yenen çiğ köfte, ülkemizin her bölgesinde severek tüketilir. Çiğ köftenin ana vatanında yaşayanlar güzel bir çiğ köfte yapmak için nasıl malzeme seçip ne şekilde yapılacağını bilirler, ancak bu bölgelerden uzak olanlar için güzel bir çiğ köfte yapmanın püf noktaları aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

  • Tam kıvamında bir çiğ köfte yapmak için köfte malzemelerinin sıra ile ve yavaş yavaş yoğurularak eklenmesi gerekir. Bulgur ve yeşillik hariç baharat ve et kaba konulup karıştırılır. Sonrasında bulgur eklenmeye başlanır. Bulgurun ete eklenmesi sırasında iyice malzemelerin karışması için azar azar ilave edilir. Ve en son yeşillikler de köfteye eklenerek yoğurulma işlemi tamamlanır.
  • Tadında bir çiğ köfte için seçilen köftelik bulgurun yumuşak değil, sert olması gerekir. Bulgur kullanılmadan önce mutlaka temiz görünse bile ayıklanmalıdır.
  • Çiğ köfte için kullanılacak isotun orjinal Urfa isotu olması, köftenin tadına ayrı bir güzellik katacaktır.
  • Köftenin yoğurulma aşamasında yazın mutlaka buz kullanılmalı. Bu köftenin kıvamı için önemlidir. Kışın ise buz yerine su kullanılmalıdır.

Tam tadında ve kıvamında bir çiğ köfte yemek için yukarıdaki maddelere dikkat ederek kendiniz hazırlayabilir ya da Lagash Çiğ Köfte ürünlerini satın alıp zahmetsizce bu nefis tadı yaşayabilirsiniz. Etsiz çiğ köfte yapımında usta olan markanın ürünlerine doyamayacak, sürekli bu tadı yaşamak isteyeceksiniz

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git